среда, 05.02.2025, 08:03 -> 11:23
Извор: РТС
Које су опције да Србија и Јанаф добију зелено светло за НИС од САД
Србија је затражила од Американаца да одложе санкције према НИС-у на најмање 90 дана. Енергетски аналитичар Жељко Марковић сматра да је једина опција да Србија и Јанаф добију зелено светло да Русија изађе из власништва НИС-а, јер нас у супротном не очекује баш ружичаста будућност. Јелица Путниковић, оснивач портала "Енергија" указује да су стручњаци већ упозорили да је немогуће заменити увозом оно што се у Србији потроши од нафтних деривата.
Захтев за одлагање санкције је упућен Одељењу за контролу стране имовине Секретаријата за финансије Сједињених Америчких Држава. НИС-ов захтев подржале су владе Србије и Мађарске.
Жељко Марковић објашњава да се у том захтеву пре свега тражи практично одлагање примене санкција на минимум 90 дана. То би, истиче, омогућило Нафтној индустрији Србије да реши све проблеме које се тичу питања власништва.
"Да би НИС остао да ради онако како ради и сада и у овом тренутку. Дакле, то је значајно за нашу земљу, али и за регион", наглашава аналитичар.
Што се тиче лиценци, указује да се то може тумачити и на други начин. То је, наводи, дозвола да могу да послују нормално и да неће бити изложени санкцијама и они ентитети који послују са НИС-ом.
"Ако би ти ентитети тражили, онда би сви НИС-ови добављачи и сви пословни партнери морали да траже такве лиценце, с ове стране сада НИС тражи управо те лиценце, односно то одлагање примене санкција", прецизирао је Марковић.
Подсећа да је и Јанаф слично то затражио, зато што је један од великих партнера НИС-а, има уговоре до 2026. године.
Ко би имао највећу штету
Јелица Путниковић наглашава да би НИС свакако трпео велику штету, ако не долази нафта, не би могла да ради ни рафинерија нафте у Панчеву.
"С друге стране, ако партнери откажу куповину, на пример, горива од НИС-а, јер су незванично неке нафтне компаније које имају бензинске пумпе у Србији већ најавиле да ће престати да купују гориво, онда би то значило да би био мањак деривата одређених можда на тржишту", указала је Путниковићева.
Међутим додаје да су иако постоји могућност да се деривати увезу, неки нафтни стручњаци већ рекли да је немогуће заменити увозом оно што се у Србији потроши од нафтних деривата.
"Ту није само оно што ми обични грађани мислимо бензин и дизел на бензинским пумпама, пуно је нафтних деривата које троши привреда", указала је Путниковићева.
Како ће се проблем решити
Наводи да је добро што је држава дала саопштење о томе да је НИС затражио одлагање и да је дефинисано на најмање 90 дана, јер, објашњава то онда значи да држава Србија стоји иза НИС-а и вероватно да се и даље преговара с Русијом.
"Чули смо да је њихов министар спољних послова, Сергеј Лавров, рекао да то не долази у обзир. Значи мора се заиста дипломатски радити и дипломатија је та", наглашава Путниковићева.
Верује да ће Србија до 27. фебруара добити неки одговор, у крајњем случају позитиван или негативан, да знамо на чему смо.
Марковић оцењује да се вероватно воде неформални разговори. Каже да је сада једна формална процедура, да је надлежно тело у Америци за одобравање тих лиценци, односно за регулисање тих односа према санкцијама.
Указује да свакако мора да постоји нека друга комуникација која није формална и која, да кажемо, и изван нашег погледа као јавности.
"Ја сам и проверавао и ОФАК-ов сајт. Нема никаквих саопштења за јавност, тако да се за сад и даље не зна како ће се то решити. Чека се практично да се види решење, то је доста велики удар и не само на Србију, па чак и на привреду региона, без горива не можемо испуњавати наше међународне обавезе", наводи Марковић.
Које су опције за зелено светло Србији и ЈАНАФ-у
"Једина опција да би се нормализовало и постигло тај, како би волимо кажемо, краткорочни еквилибријум, односно да остане оно што се сада дешава, јесте да НИС промени власника, односно да се испуни онај услов због чега су санкције уопште и уведене, односно да Русија изађе из власништва", сматра Марковић.
Међутим, уколико Русија не би изашла из власништва, онда нас, указује, не очекује баш "ружичаста будућност".
То значи, оцењује, да би имали један проблем краткорочни па и средњерочни до годину дана где би био великих проблема у снабдевању и нафтом, нафтним дериватима и функционисању привреде, државе грађевинске, транспорта, свега.
"Размишљамо на неки логичан начин. Мени се чини да ни Русији не би било у прилог да та компанија не ради и да не доноси ништа. Значи, чини ми се да би онда та продаја била и за њих мање вољна опција, односно бар би нешто зарадили", закључује Марковић.
Коментари