Читај ми!

Црни петак у Србији – попусти, замке и савети за купце

Данас је "црни петак" – дан који нестрпљиво чекају сви љубитељи куповине. Вртоглави попусти, који у свету достижу и до 80 одсто, праве велике гужве у продавницама одеће, обуће и технике. У Србији су попусти мањи, а самим тим и гужве, али не и број реклама. Економисти тврде да је ове године "црни петак" достигао свој максимум у земљи, али истовремено упозоравају на могуће замке. Из Народне банке Србије ових дана стижу подаци о повећаном броју плаћања картицама на интернету, али и о већем броју злоупотреба.

Брзи прсти и челични живци биће потребни свима који уђу у трку за понудама "црног петка". Најупорнији купци већ су у апликацијама обележили артикле и чекају почетак попуста у "ниском старту". Међутим, брзина може бити скупа, упозорава Министарство унутрашњих послова (МУП).

"Обратите пажњу на сигурносне протоколе. Проверите да ли сајт користи https и SSL заштиту за сигуран пренос података. Не шаљите податке о картици путем имејла или фотографије картице. Купујте искључиво на званичним сајтовима где су методе плаћања верификоване. Избегавајте кликове на линкове који стижу са сумњивих адреса", наводи се у саопштењу МУП-а.

С друге стране, купци већ годинама сумњају у искреност трговаца током овог незваничног празника куповине.

Професор др Драган Стојковић са Економског факултета Универзитета у Београду истиче да "црни петак" често служи као прилика за ослобађање залиха.

"Трговци ће покушати да представе попусте од 60 или чак 80 одсто, што је неретко нереално. Често се дешава да се цене пре тога вештачки подигну. Наравно, не раде то сви, али ти попусти нису увек реални", каже професор Стојковић.

Антељ: У ЕУ цена пре појефтињења мора да буде најнижа у последњих месец дана

Уредница додатка "Потрошач" у листу "Политика" Јелица Антељ указује на то да Србија још није имплементирала европску директиву која регулише попусте.

"У Европској унији цена пре појефтињења мора да буде најнижа у последњих месец дана. Код нас то није случај, па не можемо знати да ли је цена заиста снижена или је само враћена на неку реалну вредност", објашњава Антељ.

Наглашава да су трговци у обавези да највеће попусте примене на најмање 20 одсто робе, али да се то ретко контролише, док Марко Драгић из Националне организације потрошача Србије саветује купце да буду рационални.

"Пре куповине проверите и упоредите цене. Купујте само оно што вам је заиста потребно. На тај начин ћете бити сигурни да сте остварили праву уштеду", поручује Драгић.

Електроника у Србији међу најскупљом у Европи

Иако реклама позива купце да похрле у тржне центре, познаваоци тржишта истичу да ће снижења трајати до средине децембра, када почињу сезонска снижења прописана Законом о трговини.

Антељ сматра и да су попусти на потрошачку електронику тренутно високи, али подсећа да је Србија међу најскупљим земљама у Европи по ценама електронике.

"Испред нас су само Исланд и Албанија", наводи Антељ, наглашавајући да су цене одеће у Србији тек нешто више од просека Европске уније.

"Црни петак" је постао популаран у САД педесетих година прошлог века. Назив су му дали саобраћајци због гужви које су се стварале дан после Дана захвалности. Обележава се широм света, а попусти често трају до краја викенда, настављајући се у понедељак, када је "сајбер понедељак" – дан онлајн попуста.

четвртак, 02. јануар 2025.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње