Енергетска будућност Србије - могу ли гасне електране да обезбеде сигурно снабдевање

Захваљујући аранжману са Русијом и договору са Азербејџаном, Србија има ниску цену гаса, иако она у Европи расте - поручио је из Бакуа председник Вучић, истичући да су нам за то потребни нови повољни уговори о снабдевању. Са председником Азербејџана договарао је градњу гасне централе.

Гас из Азербејџана у Србију стиже гасним интерконектором - Ниш - Софијa. Испоруке су редовне, а током зиме имамо и додатне количине. Председник каже да је план да се уз подршку Азербејџана граде две електране снаге по 350 мегавата или једна јача.

"Они граде електране које су у стању да произведу и преко један гигават електричне енергије. Ми смо се увек ограничавали на 350 мегавата, а уколико бисмо могли да подигнемо једну велику гасну електрану, то би у значајној мери осигурало наше потребе за електричном енергијом у будућности. Јер у сваком тренутку, ако имате довољно гаса, можете да имате капацитет електричне енергије од једног гигавата. То је за нас од изузетне важности јер ми више проблема немамо макар у наредних седам, осам, девет година", рекао је Александар Вучић, председник Србије.

Према његовим речима, то је један од начина да себе обезбедимо, посебно сигурност снабдевања гасом, уколико би нам партнер у свему томе и акције заједно са нама у том предузећу имала азербејџанска страна. 

Србија већ има четири гасне електране, и њихова предност је што могу и да греју и производе струју. Једна је у Панчеву, у власништву Гаспромове ћерке компаније, док три "Панонске термоелектране-топлане" послују у саставу ЕПС-а и лоциране су у: Новом Саду, Зрењанину и Сремској Митровици.

"Електропривреда Србије користи своје гасне електране за грејање градова. У том смислу, Панонске електране се користе за грејање првенствено Новог Сада, а у производњи електричне енергије доприносе у мањој, али значајној мери енергетској стабилности Србије", каже генерални директор ЕПС-а Душан Живковић.

Иако је гас фосилно гориво, Европска унија у енергетској транзицији означила га је као прелазно зелени енергент.

"Могу да замене електране на угаљ у овом прелазном периоду док потпуно не напустимо производњу из фосилних горива. И гас је фосилно гориво и као такав емитује ЦО2 у атмосферу, али та емисија је половина оне коју емитују термоелектране", рекао је стручњак Удружења енергетичара Жељко Марковић.

Европска унија из гаса обезбеђује 17 одсто електричне енергије, и гасне електране су значајна резерва у енергетском систему.

среда, 13. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње