Читај ми!

Текстилци и обућари из Србије све више облаче и обувају Европљане

Производња текстила и одеће у Србији има дугу традицију и била је међу главним извозним индустријама. Предвиђа се да би ова грана привреде ускоро поново могла бити моћна. Саветник у Удружењу за текстил у Привредној комори Србије Немања Јовановић каже за РТС да су протекле године текстилна и индустрија коже и обуће оствариле извоз у вредности од 1,7 милијарди евра. Истиче да се у Србији производи и одећа великих светских брендова.

Сваке године производња текстила и одеће у Србији иде узлазном путањом, па се предвиђа да би ова грана привреде ускоро поново могла бити моћна.

Сектор је запошљавао више од 250.000 радника, а вредност извоза је износила више од пет милијарди долара. Данас има око 1.800 активних предузећа са више од 47.000 запослених.

"Протекле године су текстилна и индустрија коже и обуће оствариле извоз у вредности од 1,7 милијарди евра", каже саветник у Удружењу за текстил у Привредној комори Србије Немања Јовановић.

Наводи да је производња текстилних и одевних предмета успела да оствари извоз од 760 милиона евра.

"Ако поредимо то са 2022. годином, производња и извоз текстилних производа су повећани за око 10,6 одсто, а извод одевних предмета за 2,2 процента", каже Јовановић.

Објашњава да је остварен извоз ове године у првих пет месеци од 675 милиона долара и очекује да до краја године буде сличан прошлој години.

Расту и стране фирме које послују у Србији

"Постоји 30 страних фабрика које послују у Србији. То су фабрике и инвестиције које углавном долазе из Немачке, Италије и Турске, објашњава Јовановић.

Чим се бележи раст у самој индустрији и код фабрика се бележи раст, истиче гост Јутарњег програма.

Напомиње да су те земље традиционали највећи извозни партнери Србије, наводећи Италију у којој је извоз од готово пола милијарде евра, а затим у Немачку и Русију.

"Највећи увозни партнери су Кина, Италија и Турска", истиче Јовановић.

Производња за светске брендове

Наша текстилна индустрија је специјализивана за мање серије и квалитетан начин израде модела, истиче саветник у Удружењу за текстил у Привредној комори Србије.

Каже да фирме из Србије већ производе за велике светске брендове као што су "Монклер", "Риплеј", "Хуго бос", "Бенетон", "Калцедонија".

"Наш текстилни радник је специјализован за одређену врсту производње и препознаје се квалитет у изради", истиче Јовановић.

Средње стручне школе обучавају текстилне раднике који могу да постану модни кројачи, моделари, механичари машина који одмах по завршетку школе могу да добију посао, наводи саговорник.

Немања Јовановић каже да у Новом Пазару постоји и даље неколико великих текстилних произвођача који извозе на европско тржиште.

среда, 22. јануар 2025.
0° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове