четвртак, 17.10.2024, 07:28 -> 19:36
Извор: РТС, Танјуг
Вучић на српско-јапанском форуму: Директан лет на линији Београд-Токио биће успостављен у наредних шест месеци
У Палати Србија одржава се Пословни форум Србија - Јапан на коме учествујe више од 100 представника jапанских компанија. Председник Александар Вучић позвао је представнике јапанских компанија да чешће посећују Србију. Председник јапанске организације за спољну трговину Џетро Сусуму Катаоке рекао је да се нада да ће Србија ускоро добити још једну јапанску инвестицију.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да ће компанија Ер Србија у наредних шест месеци успоставити директан лет на линији Београд-Токио и истакао да је повезивање са Јапаном од највећег значаја за Србију.
''Ми ћемо дати све од себе да успоставимо ову линију у наредних шест месеци'', рекао је Вучић на Пословном форуму Србија - Јапан: сусрет са Јапанском организацијом за спољну трговину Џетро и позвао представнике јапанских компанија да чешће посећују Србију.
Додао је да је са министром Синишом Малим разговарао о увођењу три нова директна лета из Београда, а да је један од њих директан лет до Токија.
Вучић је рекао да Србија у последњих 12 година, по први пут у историји, има стабилан курс динара, као и да по подстицајима и субвенцијама јапанских компанија може да се упореди са најбољим земљама не само у Европи, већ и у ширем региону.
''Наравно, постоје и питања којима морамо боље да се посветимо и надам се да ћемо моћи то и да урадимо, као што је владавина права и систем судства и правосуђа, рекао је Вучић.
Додао је да није истовремено лака геополитичка ситуација, али да може да се преокрене у предност са инвестиционог гледишта када је реч о онима који би можда улагали у нашу земљу и нагласио да ће Србија одржавати мир и стабилност у региону и одржавати добре везе са свима.
Трговинска размена две земље мања од 350 милиона евра
Истакао је да је амбасадор Јапана у Србији Акира Имамура константно доследан у покушајима да Јапан приближи Србији додајући да трговинска размена две земље мања од 350 милиона евра, али да ће бити прилика да се увећа у будућности.
Вучић је казао да је много научио када је био у посети Јапану пре 13 година и да је вероватно један од ретких политичара у свету који зна више о јапанској историји и географији од политичара из суседних земаља Јапана.
''Много сам научио о вашем моралу, историји, вашем вредном, посвећеном раду и напретку ваше земље. Посетио сам неколико компанија, укључујући Тојоту, близу Нагоје, али и у другим местима. Ишао сам у Хирошиму и видео да је Мазда најпопуларни аутомобил у том делу Јапана, зато што су сви за своје локалне произвођаче'', рекао је Вучић.
Присетио се и посете компанији Тојота када се, каже, уверио у то колико су посвећени јапански радници.
''Нису ме ни погледали, нису желели ни да ме виде, јер су толико били посвећени свом послу. И чекао сам 20 минута, само да им уграбим поглед, а то се није десило. Користио сам и вашу дивну железничку мрежу и онда сам себи рекао: 'Ови људи су непобедиви, не можете ништа урадити против ове земље. Они имају нешто што ми никада нећемо имати'', рекао је Вучић.
Додао је и да су Срби век били фрустрирани чињеницом што Србија нема излаз на море, али да је срећан због тога јер, како каже, наши људи не чекају природу да им да и донесе плодове.
''Они су почели да схватају да морају да раде напорно, да се понашају одговорно да би земља напредовала. А ми напредујемо нешто боље и нешто брже од осталих. А уз веће јапанско присуство небо је граница. Можемо да постигнемо и остваримо све своје циљеве, можемо да достигнемо да постигнемо и остваримо све наше снове'', рекао је Вучић.
Навео је да ће пројекат РХЕ "Бистрица" да донесе више искуства јапанским компанијама у Србији и додао да је срећан што је Србија добила кредит, оцењујући то као сигнал од јапанске владе.
Експо у Осаки идуће године
Вучић је рекао и да би волео да посети Експо у Осаки идуће године, наводећи да неће да подноси "захтеве и молбе" за састанке на високом нивоу, већ да делегација Србије жели да посети ту манифестацију и да научи из њиховог искуства.
"Ми смо већ послали делегацију, као што знате, доста су научили, донели су та искуства назад са собом у Србију и мислимо да доста можемо да научимо из свега што сте ви већ постигли", рекао је Вучић и подсетио да је Србија подржала кандидатуру Осаке.
"Надам се да ћете имати значајно присуство и овде на Експу 2027. у Србији. Сви смо помало нервозни зато што морамо да завршимо доста тога пре краја 2026. године, а знате како то може да буде тешко зато што морамо да буквално променимо изглед земље, да донесемо доста инфраструктурних објеката овде у земљу. Надам се и претпостављам да ћемо успешно то да урадимо уз велико присуство и подршку јапанских компанија", истакао је Вучић.
О добијању инвестиционог рејтинга од агенција Фич и Мудис
Председник Вучић изјавио је да ће Србија ове године почети, а верује да ће следеће године завршити све што је потребно да би добила инвестициони кредитни рејтинг од компанија Фич и Мудис.
Вучић је на обележавању Дана Безбедносно-информативне агенције рекао новинарима да је јутрос погрешио када је, говорећи о добијању инвестиционог рејтинга за Србију од агенције Стандард и Пурс, најавио да ће до краја године стићи потврда рејтинга од компанија Фич и Мудис.
"Ово је највећа пословна јапанска делегација која је икада посетила нашу земљу", истакао је Вучић на форуму, у коме учествује више од 100 јапанских компанија.
Вучић је рекао да постоје ствари којима можемо да се хвалимо, а то је да је Србија коначно добила инвестициони кредитни рејтинг од агенције "Стандард енд Пурс".
"Добићемо потврду од још две компаније, "Фич" и "Мудис" и то ће бити до краја године, веома брзо, али има још неких добрих ствари", рекао је Вучић.
Нагласио је да јавни дуг Србије у односу на БДП износи 46,5 одсто, што је заправо половина просечног јавног дуга у односу на БДП-а у ЕУ.
Kатаоке: Ускоро још једна инвестиција у Србији
Председник јапанске организације за спољну трговину Џетро Сусуму Катаоке рекао је да се нада да ће Србија ускоро добити још једну јапанску инвестицију и истакао да Србија у контексту геополитичкких тензија у свету има стратешки положај за јапанске компаније.
Катаоке је, на Пословном форуму Србија-Јапан, рекао да јапанске компаније имају велико интересовање за улагање у нашу земљу.
На пословном форуму присутно је више од 100 представника из 74 јапанске компаније, рекао је Катаоке.
Према његовим речима, на форуму учествују компаније су из разних сектора као што су информацина опрема, инфраструктура, грађевинарство, финансије, а од присутних фирми њих 28 има седишта у Европи, међу којима су и оне које се баве производњом фармацеутске опреме, инжењерингом и слично.
Он је истакао да се нада да ће се ускоро видети резултат ове посете у виду нових инвестиција у Србији.
Катаоке је истакао да је приметан пораст јапанских инвестиција у Србији у претходном периоду, као што су компаније Нидек, НТД Дата, Никон Експрес, Тојота и друге.
"Примећујемо предности ваше земље, у изузетном ИТ сектору и развијеном стартап еко систему. Имате јако талентоване људске ресурсе и ниске трошкове радне снаге. Чуо сам и да је многим Јапанцима лепо у Србији, док амбасадори наших земаља заједно раде на унапређењу билатералних односа и то је један од разлога зашто смо дошли са овако великом делегацијом", рекао је Катаоке.
Амбасадор Имамура: Јапанске компаније све више заинтересоване за инвестиције у Србији
Амбасадор Јапана Акира Имамура изјавио је да су јапанске компаније све више заинтересоване за Србију, што је резултат њеног стабилног развоја и макроекономске стабилности.
"Јапанске компаније које су данас овде расположу јединственом технологијом, јединственим решењима које могу бити од користи за Србију и њен народу секторима попут чисте енергије, заштите животне средине, информационих технологија, производње, Влада Јапана подржава јапанске компаније и њихов долазак овде и инсистира на реформи приватног сектора, цивилног друштва", рекао је Акира Имамура.
"Организација Џетро је спремна да организује велике састанке за стране делегације у Осаки идуће године, имаћемо серију посета и позивамо поново и српску делегацију да нас посети у Осаки, што ће бити наставак овог данашњег састанка", рекао је Акира Имамура.
Подаци Народне банке Србије показују да су приливи по основу улагања јапанских резидената у нашој земљи износили 473,4 милиона евра у периоду од 2010. до 2023. године.
Према подацима Републичког завода за статистику укупна спољно-трговинска размена робе са Јапаном, од јануара до јуна ове године, износила је 160,1 милион долара.
Вучевић: У Србији стабилан пословни амбијент, привлачимо све више страних инвестиција
Србија има стабилан и предвидив пословни амбијент који се између осталог огледа и кроз стабилну монетарну и фискалну политику, а образовни систем се развија у сарадњи са привредом што се очитује кроз дуално образовање које смо увели, рекао је данас председник Владе Србије Милош Вучевић.
Истакао је да је урађена и реформа у сектору владавине права, што је такође веома важно за инвеститоре, као и да је Србија рекордер у региону по страним директним инвестицијама, пошто две трећина ових инвестиција које стигну у регион заврше управо у Србији.
"Верујем да ће стране инвестиције након ове посете добити и на квалитету и на квантитету", поручио је Вучевић.
Позвао је јапанске компаније да искористе геополитичку позицију Србије која пружа приступ без царина за тржиште од близу три милијарде људи и нагласио да Србија има добре економске односе и са америчким, европским, азијским и афричким државама.
Позвао их је и да посете Експо 2027. као што ће и представници Србије следеће године посетити Експо у јапанском граду Осаки.
Коментари