Читај ми!

Нови закон о привредним друштвима - унапређење рада јавних предузећа

Годину дана од ступања на снагу, од данас се примењује Закон о управљању привредним друштвима у власништву Србије. Очекује се да, кроз професионализацију управљања, увећа богатство предузећа. Требало би да унапреди управљање шумама, водопривредним предузећима, каналима, системима за наводњавање.

Закон о управљању привредним друштвима донет је уз подршку Међународног монетарног фонда, и односи се на више од 140 јавних предузећа. Чак и на она која нису под окриљем Закона о јавним предузећима, попут Телекома Србије.

С друге стране, за сада не обухвата покрајинска и локална јавна предузећа.

"Оно што је примарни циљ је да субјекти који су у власништву Републике Србије, који су сада у форми јавног предузећа, промене своју правну форму сходно закону и да се трансформишу у предузећа која ће бити организована као АД или ДОО", рекла је министарка привреде Адријана Месаровић.

Министарка каже да је све то у циљу  јединственог управљања свим предузећима.

"Ефикасност, ефективност, транспарентност у управљању предузећима. Ово је први пут да ће на овакав један централизован начин бити управљано свим предузећима која су у власништву Републике Србије", објашњава Месаровић.

Нису прописане санкције за кршење Закона

Организације које су учествовале у јавној расправи кажу да је добро што су се у коначном тексту нашли механизми за спречавање злоупотреба ресурса предузећа у сврху партијске промоције.

Брине их то што нису прописане санкције за кршења Закона.

Програмски директор Транспарентности Србија Немања Ненадић каже да постоји бојазан у погледу тога колика ће бити јавност података о раду предузећа у државном власништву.

Посебно истиче статус вршилаца дужности, што наводи као највећи проблем.

"У првим мах, функционери у овим предузећима неће имати обавезе као што их имају други функционери подношењем извештаја о имовини и слично", објашњава Ненадић.

Објашњава да се на доброј страни закона може истаћи, како каже, коначно завођење реда у погледу обука у области корпоративног управљања и што ће Министарство привреде имати јаче надзорне механизме над њиховим радом.

Јединствени информациони систем

Један од механизама јесте увођење јединственог информационог система.

На једном месту биће доступни и транспарентни сви подаци о јавним предузећима која су под њиховим окриљем, како тврди ресорна министарка.

Струку охрабрује то што је закон у области корпоративног управљања усклађен са међународним стандардима.

"Гађа две врло критичне тачке у Србији, а то су надзорни одбори и избор директора, ако се ове две ствари значајно унапреде можемо очеивати и озбиљно унапређење рада и развоја јавних рпедузећа", каже директорка Пројекта реформе локалних финансија (РЕЛОФ) др Ана Јоловић.

Објашњава да постоји озбиљан консензус да треба радити на датој теми и да Влада Србије има прилику да то разради.

У Закону пише да је циљ очување национални и стратешки интерес земље, а ресорно министарство обећава ускоро ће бити донета и пратеће подзаконске акте.

недеља, 24. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње