Читај ми!

Доминација Кине на тржишту соларних панела – добра вест за "зелене планове", али не и за Европу

Соларна индустрија Европске уније је у кризи. Домаћа производња не може да конкурише 40 посто јефтинијем кинеском увозу соларних панела, који покрива 95 посто тржишта. И док од Брисела траже заштиту, стручњаци упозорaвају – забрана кинеског увоза успорила би "зелене планове".

Европа је у прошлој деценији предњачила у производњи соларних панела, а сада је та индустрија пред колапсом. Кинеска соларна доминација угрозила је 430 произвођача соларних панела и опреме на тржишту Европске уније.

У Немачкој и највећи обустављају производњу. Брисел покушава да нађе копромисно решење, које неће успорити изгрaдњу соларних постројења.

“Потребна нам је политика која чува наш соларни развој, али треба очувати и конкурентност и иновативност домаће индустрије у том сектору. Предложила сам неке мере Европској комисији и државе чланице треба да подрже европску производњу“, каже комесарка за енергетику Европске уније Кадри Симсон.

Циљ Европске уније је да до краја деценије удео обновљиве енергије буде 42 посто. А Кина предњачи и глобално соларним панелима и сировинама за њихову производњу – покрива чак 80 посто потреба светског тржишта.

“И сада долазимо у једну контрадикторну ситуацију – са једне стране смета производња из Кине, а са друге стране она је неопходна да бисте ове планове реализовали у градњи соларних панела“, рекао је професор Електротехничког факултета у Београду Никола Рајаковић.

Уградњу соларних панела у Србији држава субвенционише са половином трошка за домаћинства, па је све више заинтересованих. Уградња је добро плаћен посао и превазиђен је проблем недостатка радне снаге.

“Ситуација је сада много боља него пре годину дана, постоји много више фирми које се баве постављањем соларних панела у домаћинствима и које могу у потпуности да задовоље тренутне захтеве. Са шест киловата могу да се задовоље потребе просечног домаћинства. А та инвестиција износи негде од седам до осам хиљада евра“, рекао је Миодраг Вуковић из фирме “Консеко".

Стручњаци су сагласни – соларне електране су један од кључева који отвара браву енергетске транзиције сваке земље јер имају више предности.

“Можете је поставити на семафор у граду, можете је поставити на кров куће, на кров великих хала. Можете градити 1.000 мегавата на земљи, можете градити на плутајућим платформама на мору. Дакле, она је модуларна и флексибилна у својој логици. Увек се мора гледати економска страна. Доминантни разлог је то што је киловат-сат произведен из соларне електране данас убедљиво најјфтинији киловат-сат“, истиче Рајаковић.

У Србији је већ преко 2.000 домаћинства и фирми које саме производе струју из соларних панела. Припрема се и градња до сада највеће соларне електране – снаге један гигават.

среда, 27. новембар 2024.
10° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње