Синиша Мали: Од 2020. у Србију се слило 15,9 милијарди евра страних директних инвестиција

Сваки нови километар ауто-пута доноси нове инвеститоре, а Србија је од 2020. године кумулативно привукла 15,9 милијарди евра страних директних инвестиција, рекао је потпредседник Владе Србије и министар финансија Синиша Мали на састанку са глобалним инвеститорима из САД.

Инвеститори су, након посете српске делегације Вашингтону поводом Пролећног заседања Међународног монетарног фонда и Светске банке, допутовали у Београд како би се детаљније упознали са свим параметрима српске економије.

"Не правимо разлику између домаћих и страних инвеститора. Надам се да ћете у Србији пронаћи пројекте и прилике које ће вас заинтересовати да улажете“, рекао је министар Мали.

Он је указао да је прошлогодишњи српски раст БДП-а од 2,5 одсто, само у последњем кварталу 3,8 одсто, а у фебруару ове године 5,9 одсто, базиран на извозу и инвестицијама, те да званични статистички подаци Републике Србије показују да свака привредна грана бележи раст.

Мали је поновио речи челнице Светске банке Кристалине Георгијеве изговорене недавно у Вашингтону да је Србија заслужила резултате које бележи, односно да је „светла тачка“ економије и истакао да су Србији похвале и признања међународних финансијских институција подстрек да настави трасирану економску политику, реформе и развој.

"Представили смо програм 'Србија 2027', потом ЕКСПО, са којима ће Србија постати највеће градилиште у Европи . Око 18 милијарди евра ће износити укупне инвестиције у целој Србији у свим секторима", рекао је Мали на састанку.

Министар финансија је истакао да ће све то донети даљи раст, подићи квалитет живота и квалитет инфраструктуре будући да се у овом тренутку гради девет ауто-путева и саобраћајница, а план је да брза пруга стигне до Ниша, Македоније и бугарске границе.

"Све то привлачи инвеститоре и даје нам жељене резултате па смо тако незапосленост са некадашњих 25,9 одсто спустили на данашњих 9,1 одсто, имамо рекордне резерве злата и стабилан курс", рекао је Мали.

Министар је истакао и да Србија има стабилан јавни дуг са нивоом од 47,6 одсто БДП-а док је светски јавни дуг порастао са 84 на 93 одсто БДП-а за неколико година, а просек задужености еврозоне износи 89 одсто.

Истакао је и да је дефицит буџета Републике Србије 2,2 одсто упркос првобитним пројекцијама од 3,3 одсто, те да чак 63 одсто директних страних инвестиција у региону долази у Србију.

субота, 02. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње