Читај ми!

Министри енергетике Србије, Црне Горе и Републике Српске: Сарадња у региону за успешну енергетску транзицију

Повезивањем и заједничким пројектима, регион може да одговори на повећање потрошње енергије и спроведе праведну енергетску транзицију, поручили су из Београда министри енергетике Србије, Црне Горе и Републике Српске и обећали међусобну подршку у зеленим инвестицијама.

У наредним деценијама у читавом региону постепено се морају затварати термолектране, а то повлачи већа улагања у капацитете обновљиве енергије и међусобно повезивање преносних мрежа. А најважнија регионална инвестиција на којој се ради је далеководни "Трансбалкански коридор".

"За нас је то и предуслов за прикључења реверзибилне хидроелектране Бистрица, заправо да завршимо у нашој земљи Трансбалкански коридор, и ми смо на том путу", наводи Дубравка Ђедовић Хандановић, министрка рударства и енергетике.

Саша Мујовић, министар енергетике и рударства Црне Горе да се сви ми налазимо у истом возу на којем пише енергетска транзиција.

"Који ће још дуги низ година пролазити кроз гудуре и клисуре не би ли дошло до оног што сви прижељкујемо, а то је довољна количина зелене енергије за све", додаје Мујовић.

Три хидроелектране на Дрини

Србија и Република Српска настављају припремне радове на заједничком пројекту "Горња Дрина" који предвиђа градњу три хидроелектране. Камен темљац постављен је половином 2021. године, а инвестиција је доспела и до Уставног суда Босне и Херцеговине са спорним питањем - да ли је Влада Републике Српске имала прво да додели концесију или је то надлежност Федерације.

"Имали смо право зато што се локације ове три хидролектране - Бук Бјела, Фолча и Паунци више од 11 километара где река Дрина улази у територију Републику Српску налазе у Републикици Српској. Питање имовине БиХ је јасно дефинисано Дејтонским споразумом, а они који желе манипулисати са тим они су покренули иницијативу пред Уставним судом БиХ", навео је Петар Ђокић, министар енергетике и рударства Републике Српске.

"Хидропотенцијал Дрине врло значајан и за Србију и за БиХ"

Дубравка Ђедовић Хандановић, министрка рударства и енергетике наводи да је хидропотенцијал Дрине заједнички и врло значајан и за Србију и за Босну и Херцеговину.

"Такође, смо се дотакли и могућности активирања других пројеката на реци Дрини пре свега Средње Дрине, али наравно, ту нам је потребан дијалог са представницима Федерације БиХ и у наредном периоду ћемо гледати да до тог дијалога дође", наводи Ђедовић Хандановић.

Црна Гора обећава да градњу тих хидролектрана неће блокирати, а евентуално придруживање пројекту зависиће кажу, од мишљења струке о еколошком утицају.

уторак, 05. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње