Читај ми!

Злато у трезорима, руди и паметним телефонима - традиционално или урбано ископавање златних резерви

Овог месеца цена злата на светском тржишту достигла је историјски максимум, 2.100 долара по унци. По подацима Светског савета за злато производња злата у свету већа је 6 процената, а рециклирање 8 одсто више него прошле године. Појачани су и захтеви да се злато производи на одржив начин. Народна банка Србије је у протеклих 11 и по година своје златне резерве готово утростручила и повећала их на скоро 40 тона.

Народна банка Србије вратила је злато које је чувано у иностранству, а куповином на домаћем и страном тржишту знатно је увећала златне резерве. Вредност злата у трезорима Народне банке Србије је 2,4 милијарде евра.

"Повећање диверсификације структуре, односно побољшање структуре девизних резерви повећава укупну финансијску стабилност наше земље и злато у периоду појачане неизвестности добија на својој вредности, добија на значају, тако да је то значајно за укупну финансијску стабилност самим тим и за грађане. Дакле, они су сигурнији да девизне резерве које Народна банка Србије има, сигурније су и добијају у периодима инфлације, појачаних геополитичких притисака, појачаних тензија и неизвесности на финансијским тржиштима", каже Никола Драгашевић, вицегувернер Народне банке Србије

Само ове године НБС је од кинеске компаније Зиђин купила 100 полуга злата ископаног у Србији тешких 1.250 килограма. Од 1938. године у Бору је произведено око 160 тона злата. А геолошка истраживања, која углавном обављају стране компаније, показују да испод земље има још резерви злата.

"То је злато у руди и тек мора да крене његова експлоатација. Добар део тог злата се тренутно експлоатише, највише у оквиру Бoрa и сад Зиђин компаније. Све друге резерве су у стенама, у лежишту. Значи, још није дошло време за експлоатацију. На бази свих досадашњих процена с којима Србија располаже, то је између 500 и 600 тона, што значи преко 100 милијарди евра. Толика је вредност, када би се то извукло и прерадило", каже Предраг Мијатовић, геолог, заменик директора Геолошког завода Србије.

Централне банке у свету држе више од 35.000 тона злата

Пре пола века грам злата на међународном тржишту био је свега 3 долара, а данас је око 65 долара. Процењује се да централне банке у свету тренутно држе више од 35.000 тона злата, а њихова тражња за златом ове године повећана је за 14 одсто.

"Злато највише купују Кина и Америка. Тржиште инвестиционалног злата у Србији је релативно ново, ПДВ је укинут 2018. године, тако да од тада до сада верујем да све више и више људи улажу у злато, зато што је то једна одлична опција, сигурнија, која доноси 10-12 процената профита на годишњом нивоу. Прва најбитнија ствар када је у питању инвестиционо злато је да је то најсигурнија инвестиција која постоји", рекао је Георги Христов, директор "Тавекс злато и сребро".

На светском тржишту тражи се поштовање такозваних ЕСГ стандарда што значи да се мора водити рачуна о томе да се у производњи злата не угрожава животна средина и да нема експлоатације радника.

"Свакако пратимо те стандарде и у редовној смо у комуникацији са компанијом од које купујемо из домаће производње", рекоа је Драгашевић.

"Кад кренете у цео процес отварења рудника, један од главних и битних техничких документа је процена утицаја на животну средину", рекао је Мијатовић.

Прогнозе геолога

Геолози прогнозирају да ће преостале земаљске резерве злата вероватно бити исцрпљене у наредним деценијама.

Традиционални начин ископавања оставља огроман еколошки отисак због токсичних супстанци као што су цијанид и жива, огромне потрошње енергије и емисије угљеника.

Зато је рециклажа све важнија, и повећава се количина злата добијеног урбаним рударењем електронског отпада, паметних телефона и рачунара и аутомобилских делова. Удео рециклираног злата сада чини више од четвртине годишње понуде на светском тржишту.

четвртак, 07. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње