Читај ми!

Србија добија први биодистрикт

Биодистрикт је подручје на коме се удружују локални произвођачи, институције, удружења, туристичке организације, угоститељи и купци – како би се најефикасније користили потенцијали и управљало локалним ресурсима. Док се тај концепт одрживог развоја већ примењује у свету, код нас се о томе говори последњих годину дана. Сада је Србија на добром путу да постане прва земља у југоисточној Европи у којој ће се формирати биодистрикт.

У Србији се са органском производњом озбиљније кренуло последњих петнаестак година. И поред тога, органска производња је на једва један посто обрадивог земљишта.

"Продајемо у Србији, мада смо имали могућност да извозимо, али једноставно ми нисмо имали довољно количина“, каже Гордана Шокшић из "Биофарма Шокшић плус" у Тарашу.

"Зато је важно то удруживање, да на пример неки произвођачи производе шаргарепу, цвеклу, целер, а ми да гајимо оне културе које су за наше поднебље најподесније, које нам најбоље успевају и да онда заједно се удружимо и наступимо на тржишту“, рекао је Павле Ђорђевић из "Органеле" у Ваљевској Каменици.

У прошлој години подстицаји за органску биљну производњу увећани су за 250 одсто у односу на основне подстицаје у биљној производњи на 31.500 динара по хектару.

"Два и по пута стимулишемо хектаре у односу на конвенционалну производњу. Такође, томе сведочи да у односу на 2012. када смо имали око 1.200 органских произвођача, сада их имамо око 7.000“, наводи Ведрана Илић, помоћница министра пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Првог дана нове године Немачка организација за међународну сарадњу (ГИЗ) покреће пројекат Зелене економије који ће малим и средњим предузећима у Србији помоћи да испуне велики број стандарда и регулатива Европске уније у зеленој трансформацији.

"У том делу пројекта ћемо јако много радити на сарадњи између традиционалних индустрија и научноистраживачке заједнице као и такозване дигиталне стартап заједнице у Србији“, рекао је Томислав Кнежевић, руководилац пројекта Немачке развојне сарадње – Развој приватног сектора који спроводи ГИЗ.

За развој агроиндустрије, поред новца, кључне речи су знање и иновације.

"Ми већ годинама обављамо различита истраживања која су везана за органску производњу што биљну, што сточарску. Оно где ми можемо да помогнемо, не само фармерима, јесте преношење нашег знања и нашег искуства које је примењиво у њиховим конкретним фармерским условима“, каже проф. др Владан Богдановић, продекан Пољопривредног факултета.

Први биодистрикт у Србији формира се у Колубарском округу.

четвртак, 07. новембар 2024.
14° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње