Читај ми!

Двоструки трошкови, администрација, царинске препреке - шта још оптерећује српско-црногорску сарадњу

Робна размена између Србије и Црне Горе повећава се сваке године, прошле године износила је милијарду и 300 милиона евра. Простор за привредну сарадњу две земље је много већи, а за то је неопходно решити многе административне и царинске препреке, поручено је на састанку Унија послодаваца Србије и Црне Горе у Београду.

У оквиру ЦЕФТА споразума, Црна Гора је по значају други економски партнер Србије, после Босне и Херцеговине. Извоз у Црну Гору прошле године вредео је милијарду и 100 милиона евра. Сарадња ипак може бити успешнија.

"Оптерећени смо многим баријерама, многим дуплим трошковима, многим непотребним задржавањем и неомогућавањем функционалности за обављање делатности", каже Слободан Микавица, председник Уније послодаваца Црне Горе.

Више од 6.000 предузећа из Србије остварило је спољнотрговинску робну размену са Црном Гором.

"Има увоза и извоза са једне и са друге стране и сличних производа, пре свега мислим на прехрамбене производе, па и на фармацеутске производе. Међутим, оно што је најбитније је да ми добијемо неке количине сировина из Црне Горе и енергената, пре свега мислим на угаљ, а имамо добру сарадњу што се тиче стратешких производа - мислим на изузетно добру аквизицију МТС-а", рекао је Милош Ненезић, председник Уније послодаваца Србије. 

Лука Бар би могла више да се користи, а за то је потребно побољшање путне инфраструктуре.

"Позивамо привредне субјекте из Србије да улажу у инфраструктуру саме Луке, тј. у неке пројекте изградње што можемо да понудимо - изградњу силоса за житарице, имамо могућност изградње силоса, за биљна уља рафинерију, изградњу складишта", каже  Марко Мараш, заменик председника Одбора директора Луке Бар.

Највећи број туриста у Црну Гору долази из Србије.

"Највише запослених у Будванској ривијери, коју вам представљам овде, долази управо из Србије. Могу да кажем да се можда прошле године то мало мења с обзиром на неке нове трендове, где људи из Србије све више одлазе у земље ЕУ", рекла је Милена Раичковић из "Будванске ривијере".

И образовни системи две земље су компатибилни и изузетно повезани.

уторак, 10. децембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње