Читај ми!

Месечна инфлација у октобру 0,3 одсто, међугодишња 8,5 одсто

Цене производа и услуга личне потрошње у октобру су, у односу на септембар, биле у просеку веће за 0,3 одсто, а у односу на октобар прошле године за 8,5 одсто, објавио је Републички завод за статистику.

У поређењу са децембром прошле године цене у Србији су у просеку повећане за 7,0 одсто.

Посматрано по главним групама производа и услуга, у октобру је у односу на септембар раст цена забележен код образовања, 2,9 одсто, одеће и обуће 1,7 одсто, здравља 0,8 одсто.

Код алкохолних пића и дувана, опреме за стан и текућег одржавања, ресторана и хотела, раст је био по 0,5 одсто, код становања, воде, струје, гаса 0,3 одсто, транспорт и рекреације и културе за по 0,2 одсто.

Пад цена забележен је у групи комуникације и износио је 0,1 одсто,

Бруто девизне резерве на крају октобра рекордних 24,388 милијарди евра

Бруто девизне резерве Народне банке Србије на крају октобра су износиле 24,38 милијарди евра (24.388,7 милиона евра), што је највиши ниво бруто девизних резерви крајем месеца откада се прате подаци на овај начин (од 2000. године).

У току октобра бруто девизне резерве повећане су за 206,2 милиона евра, објавила је Централна банка. На овом нивоу девизних резерви обезбеђује се покривеност новчане масе М1 од 181,9 одсто и 6,5 месеци увоза робе и услуга, што је више него двоструко изнад стандарда којим се утврђује адекватан ниво покривености увоза робе и услуга девизним резервама.

Нето девизне резерве (бруто девизне резерве умањене за девизна средства банака по основу обавезне резерве, обавезе према Међународном монетарном фонду по основу аранжмана и другим основима) износиле су 20.253,7 милиона евра, што је такође највиши ниво нето девизних резерви крајем месеца. У односу на крај септембра биле су више за 290,1 милион евра.

Повећање бруто девизних резерви у октобру првенствено је резултат интервенција Народне банке Србије нето куповином девиза на домаћем девизном тржишту (прилив 160,0 милиона евра), као и прилива по основу нето издвајања девизне обавезне резерве банака у износу од 65,4 милиона евра и по другим основима у укупном нето износу од 10,5 милиона евра.

Наведени приливи били су више него довољни да надоместе одливе из девизних резерви по основу измирења девизних обавеза државе (нето отплата кредита и друге обавезе) у укупном износу од 222,0 милиона евра.

На повећање девизних резерви у октобру додатно је утицао и позитиван ефекат тржишних фактора у нето износу од 192,3 милиона евра који је у највећој мери резултат повећања цене злата за око 6,8 одсто, док је у супротном смеру деловало слабљење долара у односу на евро за око 0,2 одсто на међународном тржишту.

Обим реализоване трговине девизама на међубанкарском девизном тржишту у октобру износио је 762,1 милион евра и био је за 300,1 милион евра већи него у претходном месецу. У првих десет месеци ове године, у међубанкарској трговини реализовано је укупно 6.410,2 милиона евра.

У октобру, вредност динара према евру готово је непромењена, док је од почетка године динар номинално ојачао према евру за 0,1 одсто. Народна банка Србије је на међубанкарском девизном тржишту у октобру нето купила 25 милиона евра, док је од почетка године нето купила 3.410 милиона евра, ради одржавања релативне стабилности курса динара према евру у условима изражених апрецијацијских притисака на домаћем девизном тржишту, наведено је у саопштењу НБС.

 

понедељак, 25. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње