Читај ми!

Ривалство на светском тржишту литијума – предњаче земље Јужне Америке

Ретки метали незамењиви су у производњи чипова, зелених технологија и електричних возила. За најтраженији литијум, познат као "бела нафта", земље праве стратешке националне планове и на светском тржишту већ је видљиво ривалство: по резавама литијума предњаче Боливија, Аргентина, Сједињене Државе и Чиле, док је Кина за сада водећи потрошач.

Боливија, прва у свету по резервама литијума, овог месеца објавила је најновије податке о налазиштима и са једном кинеском и једном руском компанијом потписала уговоре за експлоатацију - од 2025. извозиће 50 тона годишње. Трага и за новим партнерима.

"Добра вест, вест која ће сигурно имати међународне ефекте јер ће нашу земљу учврстити као прву по светским резервама литијума на планети. А то је да данас на територији Боливије имамо не 21, већ 23 милиона тона литијума", каже Луис Арсе, председник Боливије.

Чиле је на четвртом месту по резервама литијума. Истраживање, ископавање и производњу компоненти за батерије за електричне аутомобиле стављају под државну контролу.

Локално становништво на северу земље, где су налазишта, пружа отпор. И док једни траже већи профит, други не желе експлоатацију литијума.

"Важно је имати веће учешће у рударству. Али, ово ће бити прихваћено и признато ако влада сматра да је народ стратешки партнер“, истиче Јермин Баскез, председник Токонаоа.

Франсиско Мондака, саветник за животну средину у Чилеу напомиње да се та земља налази у најсушнијој пустињи.

“Замена воде и вегетације коју имамо за литијумску батерију оставиће нас без ичега“, тврди Мондака.

Председник Чилеа, Габријел Борић указује да је то нешто што ће заједнички дефинисати.

“Осећам да је у заједници велика забринутост, али и спремност за разговор. Не можемо бити сигурни да неће бити било каквог утицаја", каже Борић.

Највећи светски произвођачи литијума су Аустралија, Чиле, па Кина, која и доминира у потрошњи.

"Литијум је важна сировина за нове индустрије, производњу аутомобила и енергетику. У 2022. кинеска потрошња литијума премашила је 500.000 тона, што чини 81 посто укупне светске потрошње“, истиче Џу Лихунг, генерални директор берзе за нове сировине у Кини.

У Европској унији литијум се за сада само истражује и још нема експлоатације. Законом о критичним сировинама Брисел покушава да смањи зависност од кинеског увоза и подстакне производњу у земљама чланицама - до краја деценије и да 15 посто потреба подмири сопственом производњом литијума.

петак, 15. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње