Може ли српски домаћин да препише холандски модел – зарађују чак 37.000 евра по хектару

Стручњаци процењују да у наредних 15 година трећина земљишта неће служити за производњу хране. У условима када Србији недостају говеда и ако се зна да чак три четвртине хране коју трошимо потиче из земљишта осиромашеног хумуса, домаћи агростручњаци понудили су на Агробизнис форуму у Бањи Ковиљачи неколико модела развоја за наредну деценију.

До сада је важило енергетски независна земља је и економски самостална. Климатске промене, несигурни приноси, нестабилни ланци снабдевања, пред економије свих земаља поред енергетске наметнуле су и потребу стварања прехрамбеног суверенитета.

Постављено је питање: може ли Србија у условима потпуно затворених граница. Да, може. Зато што производи више него дупло у односу на сопствене потребе. Најважнији задатак сваке државе, па и Србије, је да оснажи породице на селу, Република Српска је добар пример праксе.

"Додељиваље 20.000 евра младим пољопривредницима који имају зелену диплому; диплому поњопривредног, ветеринарског или технолошког факултета, који су спремни да се одрекну посла у јавном сектору и који поседију своје земљиште", објашњава Татјана Бранков са Економског факултета у Суботици.

Калкулације показују да би Србији недостајало меса и млека, ђубрива које би могло бити замењено зеленишним или стајским. Да нема нафте Србија би за потребе пољопривреде могла на 10 одсто постојећих ораница производити биље за недостајући био-дизел. Српски домаћин по хектару заради од 800 до 1.000 евра, а холандски чак 37.000 евра. Може то и наш домаћин преласком са аграрног на индустријско сточарство.

"Ви када оберете или овршете пшеницу сада у јуну та земља стоји до наредне године. Али као добро организована нација ви сада производите товну јунад, а телад сте произвели од ваших крава по неком плану и систему и сад он у систему силаже приходује до седам тона силаже и ви утовите једно 15 бикова. Дакле, за 15 бикова пута 2.000 евра то је 30.000 евра, више није 1.000 евра", каже Витомир Видовић из СПУТС-а.

У Србији поједини воћари већ зарађују и до 15.000 евра по хектару. Несигуран је пласман, а и ту постоји решење, као код произвођача јабуке у јужном Тиролу.

"Где су произвођачи заправо акционари у хладњачама, где они добију аконтну цену у време бербе и после се још у два момента исплаћује и кад се прода јабука онда се дели та добит", наводи професор пољопривредног факултета у Новом Саду Зоран Кесеровић.

У свету су произвођачи одавно власници не само прерађивачких, већ и трговачких капацитета, као и научно-истраживачких института. Јер грешке су пољопривреди најскупље. Зелена агенда ЕУ смањује употребу пестицида за пола. Прецизна пољопривреда даје домаћинима решење.

"Постоји око 135.000 дронова који се у овом тренутку користе свету, они су у 2022. години урадили третман на преко 100 милиона хектара", објашњава Зоран Стојановић из Асоцијације за бесплатне системе у привреди.

Савез пољопривредних инжењера и техничара Србије је у сусрет јубилеју 155 година постојања најзаслужнијим професорима и докторима наука уручио Захвалнице и златне значке, међу њима је Лука Радоја – стручни сарадник емисије "Знање имање".

петак, 27. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње