Када би плаћања у кешу била мања за само 10 одсто, за колико би се сузбила сива економија

Програм сузбијања сиве економије до 2025. године, који је Влада усвојила прошле недеље, обухвата 23 мере и готово 120 активности подељене у три области – јачање капацитета инспекције и прекршајних судова, даље унапређење ефикасности Пореске управе, као и подстицаје за одговорну привреду. Једна од мера јесте смањење готовине у оптицају у корист безготовинског плаћања.

Када би плаћања у кешу била мања за само 10 одсто,  за колико би се сузбила сива економија Када би плаћања у кешу била мања за само 10 одсто, за колико би се сузбила сива економија

Привредно друштво "Кордоба", прво се регистровало у оквиру програма Националне иницијативе за безготовинско плаћење "Бољи начин" који заједнички реализују Немачка агенција за међународни развој, Мастеркард и Виза.

Обезбеђене су субвенције за увођење до 25.000 терминала за све врсте безготовинског плаћања иако у Србији постоји између 100 и 120.000 ПОС терминала, што је два пута мање од европског просека.

Када би плаћања у кешу била мања за само 10 одсто, сива економија би се смањила за скоро више од милијарду евра, а наплата пореза би се повећала за око 200 милиона евра.

"Сива економија и рад ван закона неће се никоме исплатити и мислим да кроз системска решења која пружамо и која радимо, показујемо колико смо спремни да идемо до краја када је ова област у питању", каже Синиша Мали, министар финансија.

Више од 70 одсто процедуре из првог програма сузбијања сиве економије од 2015. до 2020. године је и спроведено. Сива економија је за само четири године смањена са 14,9 на 11,7 одсто. Око 200.000 радника је из статуса рада на црно прешло у легалан статус, а порески приходи су скочили за осам милијарди евра.

"Нови програм је на наше задовољство поново добро одмерен и избалансиран, са решењима која ће даље јачати капацитете инспекција, судова и пореске управе, али и подржати одговорну привреду подстицајним мерама", каже Станка Пејановић, потпредседница Управног одбора НАЛЕД-а.

"Не ради се само о губицима прихода за државу. Овде се ради и о људима који су експлоатисани", каже Анке Конрад, амбасадорка Немачке у Србији.

Важан стуб у борби против сиве економије јесте ефикасна инспекција. Проблем је међутим што је попуњеност инспекцијских служби од 30 до 70 одсто. Просечна старост инспектора је 59 година, а до краја године више од 160 њих одлази у пензију. За конкурсе нема великог интересовања јер су плате и услови рада бољи у приватном сектору.

"При чему не желим да кажем да су примања локалних инспектора сувише велика, али су већа него у неким ситуацијама и значајно већа него него што су примања републичких инспектора", рекао је Александар Мартиновић, министар државне управе и локалне самоуправе.

Сузбијању сиве економије нарочито је допринело увођење е-фискализације са 140.000 обвезника. Само у фебруару кроз систем је евидентирано девет милиона е-фактура по чему смо испред и неких европских земаља.

Доста је урађено и у реформи Пореске управе, а предстоји реформа царине, увођење е-акциза и е-отпремница, а посебно ће се радити на даљем растерећењу зарада.

петак, 15. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње