Референтна каматна стопа повећана на 5,75 одсто

Извршни одбор Народне банке Србије одлучио је да повећа референтну каматну стопу за 25 базних поена, на ниво од 5,75 одсто, стопа на депозитне олакшице задржана је на нивоу од 4,50 одсто, а стопа на кредитне олакшице повећана на седам одсто.

У саопштењу НБС се наводи да за овакву одлуку Извршни одбор имао у виду да су, и поред знакова попуштања, глобални трошковни притисци и увозна инфлација и даље високи и да је потребно ограничити њихове индиректне ефекте на раст цена на домаћем тржишту.

Инфлација у Србији је у јануару на месечном нивоу износила 1,4 одсто, а међугодишње посматрано 15,8 одсто, што је било у складу с очекивањима Извршног одбора.

Преношење досадашњег повећања референтне каматне стопе на каматне стопе на тржишту новца, кредита и штедње указује на ефикасност трансмисионог механизма монетарне политике путем канала каматне стопе, наводи НБС.

Како се наводи, НБС на тај начин доприноси да се инфлација у Србији нађе на опадајућој путањи и врати у границе дозвољеног одступања у хоризонту пројекције.

Одржавање релативне стабилности курса динара

Истовремено, одржавањем релативне стабилности курса динара према евру, Народна банка Србије знатно доприноси ограничавању ефеката преливања раста увозних цена на домаће цене, као и укупној макроекономској стабилности у условима повећане глобалне неизвесности.

Притом, од динамике заоштравања монетарних политика Система федералних резерви и Европске централне банке зависиће и кретања на међународном финансијском тржишту и токови капитала према земљама у успону.

Опрезност монетарне политике је неопходна и због, и даље присутних, геополитичких тензија.

Поред тога, индиректни ефекти повећаних цена енергената и индустријских сировина у претходном периоду, заједно с тржиштем рада које карактерише ниска незапосленост и даљи раст зарада, још утичу на раст базне инфлације у већини земаља.

Према фебруарској средњорочној пројекцији, очекујемо да ће међугодишња инфлација остати повишена, након тога инфлација би требало да се нађе на опадајућој путањи, уз знатнији пад у другој половини ове године и повратак у границе циља средином 2024. године.

Реалан раст БДП-а између два и три одсто

Када је у питању економска активност, према актуелној пројекцији Народне банке Србије, бруто домаћи производ Србије ове године оствариће реални раст у распону од два до три одсто.

Раст ће бити вођен домаћом тражњом, чему у највећој мери доприноси очувано тржиште рада, док ће због и даље високог очекиваног увоза енергената и ниже екстерне тражње, напомиње НБС.

У зависности од кретања кључних монетарних и макроекономских фактора из домаћег и међународног окружења, Народна банка Србије ће процењивати да ли има потребе за наставком заоштравања монетарних услова, наведено је у саопштењу.

недеља, 10. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње