Читај ми!

Плодно земљиште широм Србије постаје грађевинско – стручњаци забринути

Опстанак пољопривредног земљишта велики је изазов с којим се укоштац хватају стручњаци широм света. Србија има три и по милиона хектара обрадивог земљишта, које се све чешће користи за изградњу индустријских зона и стамбених комплекса. Стручњаци се томе противе, уз подсећање да је храна све скупља и да плодно земљиште треба имати искључиво пољопривредну намену.

На седамдесетак километара од престонице, у Сремској Митровици, око стотину хектара пољопривредног земљишта претворено је у грађевинско и индустријско. 

"У периоду када су се формирали и кад су се радили плански документи и претварање пољопривредног земљишта морали тако да се ураде, јер је тада незапосленост била веома велика, а нови производни и радни комплекси су отварали нове могућности за запошљавање радника", рекла је Мирјана Власут, директор Јавног предузећа за послове урбанизма Сремске Митровице.

Kако би сачували пољопривредно земљиште, Шапчани су нашли решење – 330 хектара, земљишта некадашње фабрике уступили су инвеститорима. А пре две деценије, Град је купио 600 хектара од Друштвеног предузећа "Мачва".

"Тренутно у овој зони послује око 35 послодаваца и ова зона је постала изузетно атрактивна и за домаће и за стране инвеститоре управо захваљујући улагањима државе и изградњи новог ауто-пута од Руме ка Шапцу, изградњи новог моста преко Саве и брзе саобраћајнице до Лознице", рекао је Живан Бајић из Градског већа за привреду Шапца.

Промене у домаћој регулативи сведоче да се, после скока цена хране на светском тржишту, и у Србији пажљивије анализирају последице стихијског претварања пољопривредног у грађевинско земљиште. Међутим, и даље су евидентни пропусти у управљању стратешким ресурсима.

"Имамо огромне површине земљишта које су прешле на коришћење у индустријске зоне, то је приближно 11.000 хектара само у Војводини, а на нивоу целе Републике Србије у току године оде читавих 20.000 хектара пољопривредног земљишта за изградњу разних инфраструктурних објеката", навео је Сима Стокић, грађевински консултант.

Земљиште у Србији је својеврсни педолошки музеј Европе по различитим типовима земљишта, посебно тип чернозем, које је погодно за ратарске културе.

"Јасно је да мора да постоји урбанизам и индустријализација и да стратешки положај одређује где ће бити нешто позиционирано, али је пре превођења земљишта у другу намену односно у пољопривредну, у неку другу, потребно радити пројектне процене. Да се пре промене намене земљишта консултује стручна јавност и да они буду на неки начин доносиоци одлуке да ли ће то земљиште променити намену", навела је Марија Ћосић, професорка Пољопривредног факултета.

У Грчкој су на време схватили да је квалитетно и незагађено земљиште најскупљи природни ресурс, па су на мање плодним ораницама дозволили да инвеститори постављају соларне панеле.

"Све више компанија долази из иностранства и Атине и купују земљиште у региону Тесалије. Реч је о равници у којој има много сунчаних дана. Соларни панели се монтирају на малим пољопривредним парцелама, обично на 10 ари, а уговори трају до 25 година", рекао је Василиос Карауланис из управног одбора Коморе Магнезије у Грчкој.

Закони не могу баш све да уреде, па је тим пре од значаја да локалне самоуправе и грађани захтевају да се за сваку значајнију инвестицију направи прецизна анализа о томе шта локална заједница добија, а шта евентуално губи.

четвртак, 12. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње