среда, 11.12.2024, 07:50 -> 09:05
Извор: РТС
Чадеж: Европски парламентарци изненађени, Србија предочила губитке због чекања на границама
Теретњаци на Батровцима на излазу из Србије чекају по 20 сати. Како убрзати проток робе и решити проблем, у Бриселу је разговарао председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж. Каже да се расправљало о предлозима и ситуацијама за олакшање пословања, јер се губици не бележе само за Србију, већ за све компаније које послују и превозе своју робу и производе преко границе Европске уније.
Марко Чадеж навео је РТС да се годишње на прелазима из Србије на територију Европске уније чека око 26 милиона сати годишње.
"Помножите са 5 еура колико је по сату отприлике трошак само за превоз. А да не говоримо о неким другим трошковима. Ако говоримо само о Хрватској, то је неких 70 милиона евра годишње. Ако говоримо о свим прелазима између Србије и Европске уније,то је негде око 130 милиона евра додатних трошкова за компаније", рекао је Чадеж.
Чадеж наводи да су због ситуације са администрациом сви угрожени. Наводи да је у Бриселу изнео конкретне ситуације са терена и захтевао конкретно решење.
"Имамо оперативне предлоге које смо дали пре свега да што пре направимо узајамну електронску размену података између сарајевских органа Републике Србије и Хрватске, као што је сад урађено недавно и са Мађарском. Такође и успостављање обраде теретних возила у три траке истовремено и на обе стране, Батровци, Бајаково и Хоргош-Шид, како бисмо имали бољу и значајну инфраструктуру", казао је Чадеж.
Чадеж је разговарао и са известиоцем Европског парламента за Србију Тонином Пицолом, а састака је описао као значајан јер је успео да предочи конкретну ситуацију са терена.
"Они немау све податке и били су доста изненађени када смо изнели оно што се фактички дешава на терену. Када смо изнели колико то конкретно кошта привреду у региону навели су да су спемни за конкретно решење", истакао је Чадеж.
Позвао је делегацију Европског парламента да посети Србију и да направе оперативни план за све земље Западног Балкана, који ће се примењивати за боље фунционисања и смањене трошкове привреде.
Коментари