Читај ми!

Како послују српске фирме у условима нестабилне рубље

Од почетка сукобâ у Украјини, компаније из Србије које послују на руском тржишту суочавају се са бројним проблемима. Отежан је транспорт, а наплата потраживања касни. Због нестабилног курса рубље, нестабилне су и цене наших производа у Русији.

Роба из Србије, за сада, успева да стигне на тржиште Русије, упркос бројним проблемима са којима се суочавају извозници. Од потешкоћа у логистици, транспорту, до наплате која често касни зато што су неке банке, због санкција, искључене из СВИФТ-а.

"Додатно отежавајућу околност чини пад руске рубље од око 20 одсто чиме је додатно снижена конкурентност српских производа у односу на друге увозне. Да подсетимо, пре почетка кризе један евро је вредео 85 рубаља, а данас 105. Руски увозници компензују разлику снижавањем трговинских и дистрибутерских маржи", каже директор представништва ПКС у Москви Дејан Делић.

Пад рубље и те како осећају компаније које имају филијале у Русији и које су пре неколико месеци закључиле дугорочне уговоре у тој валути.

"Потписали смо уговоре у децембру вредне 13 милијарди рубаља, око 150 милиона евра, а сада је то око 100. Други проблем је са радницима из Србије којима се плата исплаћује у рубљама. Ако је неко имао плату 2.000 евра, више нема толико, него знатно мање", каже директор "Путеви Ужице" Владан Стаменић.

Компаније које имају валутне клаузуле у уговорима заштићене су кад је реч о вредности уговореног посла. Ипак, брине их могући пад тражње.

"Наша роба постаје скупља на руском тржишту и мислим да ће доћи до пада у тражњи за небојеним производима, јер ту имамо конкуренцију у руским фирмама. За бојени програм смо ми на руском тржишту број један што се тиче квалитета и мислим да ту неће бити утицаја, једино касније ако се буде мање инвестирало и градило", сматра директор "Импол Севала" Нинко Тешић.

"Пад курса рубље се одразио на наше пословање у смислу да се цене мењају свакодневно. Крајњи купац наших производа је становништво, јер ми робу продајемо великим трговинским ланцима у Русији и питање је који ће коначни исход бити, докле ће ићи инфлација и која ће платежна моћ становништва бити. У Србији више од 50 посто српске јабуке која може да се пласира на тржиште Русије, али у Русији је тренутно тренд супституције производа са њиховим домаћим производима", објашњава Александра Вучковић из "Миракс Аграр".

У покушају да умањи пад рубље Руска централна банка је недавно нагло подигла референтну каматну стопу са 9,5 на 20 посто. То је највиши ниво те стопе у историји. Претходни рекорд био је 17 процената, децембра 2014. године.

субота, 02. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње