Читај ми!

Поново ради "смедеревац", угаљ се може наћи и по старим ценама

Рат у Украјини и све дубља енергетска криза, вишеструко су повећали потражњу за чврстим огревом. Дрва и пелет су понегде готово двоструко скупљи него лане. Веће је интересовање и за угаљ, који се може наћи и по старој цени.

Стоваришта су добро снабдевена огревним дрветом и пелетом. А цене, шаролике: за кубик дрва треба дати од 6.000 до 8.500, а за тону пелета, домаћег или увозног, од 33.000 до готово 40.000 динара.

"Трошкови производње су повећани између 55 и 60 процената у поређењу са претходном годином и то се одражава и на цене на тржишту. Цена пелета је сада у марту виша за 90 евра по тони у односу на септембар прошле године", каже Бранко Главоњић, професор Шумарског факултета у Београду.

"Пелет, конкретно који радим, је из Украјине. Због новонастале ситуације имамо ово на стању што имам и питање шта ће бити за неку будућу сарадњу", каже Ивица Серенчеш, власник стоваришта огрева у Сомбору.

Последњих година интересовање за куповину угља је опало, а сада га грађани поново траже. Ретка су стоваришта која продају угаљ, а још ређа она која нису мењала цену.

"Цене се нису мењале у односу на претходних годину, две нешто је у најави да буду промењене за следећу сезону, кећу се од 8.000 за лигните до 15.000 за мрки угаљ", каже Радош Симић, власник стоваришта у Крушевцу.

"Шта ће да буде даље не знамо, можда ће да скоче цене угља, видећемо. Велика је потражња за угљем и враћају се сви на угаљ и дрва", рекао је Марко Мијушковић, власник стоваришта угља.

Анализа београдског Шумарског факултета показује да се на дрва и пелет греје чак 49 одсто домаћинстава.

"Када су у питању дрво и пелет, нема разлога за панику, ситауција је у овом тренутку стабилна што се тиче количина а што се тиче цена она је неизвесна", каже Бранко Главоњић.

Због скупе нафте и гаса и незвесности у вези са снабдевањем, процењује се да ће се доста домаћинстава у Европи поново вратити грејању на дрва и пелет.

Наше фабрике свакодневно добијају упите из Италије и других земља за извоз пелета. Тржишту Европске уније Русија је, пре избијања кризе, испоручивала 80 одсто пелета.

уторак, 05. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње