Цена сирове нафте расте, како ограничење цена горива у Србији утиче на тржиште
У тренутку када цене сирове нафте у свету расту и када није извесно које су границе поскупљења, Влада Србије прописала је да максимална малопродајна цена нафтних деривата евродизел и европремијум БМБ 95 буде 179, односно 171 динар по литру – што је неколико динара мање од актуелних цена на пумпама. Томислав Мићовић из Удружења нафтних компанија Србије објаснио је да би, у случају да цене буду замрзнуте дуже од 30 дана, могло да дође до великих проблема у функционисању.
Генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије Томислав Мићовић рекао је за РТС да ће, увођењем максималне цене нафтних деривата на 30 дана, све промене на глобалном тржишту истрпети малопродаја деривата нафте.
"Само је крај замрзнут. Самим тим, сваки поремећај, евентуални скок цена нафте ће ићи на терет нафтног сектора. То, у принципу, може да се издржи и то је нешто што је прихватљиво. Није у складу са тржишним законима, али је у складу са Законом о трговини. Зато је важно да у ових 30 дана добро посматрамо шта се дешава и да таква мера ипак не траје дуже", казао је Мићовић.
Истакао је да је цена нафте у дану када је Влада донела уредбу о замрзавању била 91 долар по барелу, а следећег дана је износила 93 долара.
"Наравно да се тај скок цене нафте не одражава одмах на деривате нафте, потребно је неко време. Битно је да ли ће тај тренд да се одржи. Иначе, ми нисмо једина земља која примењује ову меру. У Хрватској је већ трећи месец актуелна", навео је Томислав Мићовић.
Цене су замрзнуте и у Мађарској и Пољској, а како је Мићовић истакао, Пољска тренутно има најповољније цене горива у Европи, пошто је ПДВ на промет горива смањен са 20 на осам процената, док је цена горива у Србији нижа него у најразвијенијим државама Европе.
Нагласио је да цене не смеју да буду замрзнуте дуже од 30 дана.
Ограничење цена не односи се на горива са адитивима
Мићовић је објаснио да се уредба Владе односи само на базна горива евродизел и европремијум БМБ 95, док се горива са адитивима могу продавати по досадашњим ценама.
"Постоје купци који искључиво користе таква горива па им то не би требало ускратити. Да је држава ограничила цену тих горива, не би више нико могао да их продаје јер је њихова дистрибуција скупља", казао је Мићовић.
Мићовић је казао да је цена сирове нафте у петак износила 94,44 долара, а јутрос 96 долара за барел.
Истакао је да би евентуалне санкције Европе и Америке Русији која је велики извозник нафте, могле да поремете снабдевеност и цене тог деривата.
Мићовић је казао да аналитичари процењују да би већ током пролећа цена сирове нафте могла да достигне и 100 долара по барелу.
Коментари