Индија купује српско воће, Египат пшеницу, а шта купују Кинези
Тематска недеља "Пољопривреда и прехрана", која ће на светској изложби у Дубаију трајати до 20. фебруара, привукла је скоро 300 привредника из око 140 компанија. У Дубаију је највећа бизнис делегација у новијој историји Србије, кажу у ПКС-у.
Уједињени Арапски Емирати су нафтна сила, али и пожељан партнер у пољопривреди и прехрамбеној индустрији јер увозе 80 одсто прехрамбених производа.
Стога не изненађује што је тематска недеља "Пољопривреда и прехрана" привукла скоро 300 српских привредника.
Индија је заинтересована за наше воће, Египат за воће и пшеницу, а Кина за кукуруз.
"Треба да се ради прерада више од пола милиона тона кукуруза, инвестиција ће бити преко 250 милиона евра, биће преко хиљаду запослених. Разговарамо са озбиљном компанијом", каже Горан Ђаковић из Министарства пољопривреде.
Посебан догађај биће представљање српских винарија и дестилерија представницима дистрибутерских ланаца, који заступају не само тржиште Уједињених Арапских Емирата већ и читавог Блиског истока. Када Француска има златни шампањац, ми можемо ракију са златним листићима.
Идеја не мањка, попут оне да се од органског отпада прави земљиште за цвеће.
"Конкретно, од органског отпада, помија и тог што се баци овде, могли бисмо да правимо квалитетан хумус", истиче Бранислав Богојевић из "Тронтима".
Највећа делегација у новијој историји Србије
Ово је највећа српска делегација на неком научном скупу.
"Могу да кажем да је Србија у пословном смислу свет, и то у најбољем смислу те речи и да Србија и те како има шта да на тој глобалној изложби и у тој глобалној утакмици понуди", рекао је Марко Селаковић из Привредне коморе Србије.
Од октобра прошле године када је Експо отворен, српски Бизнис хаб у Пословној зони Саут Дубаи до сада је посетило 1.200 српских привредника који су имали више од 150 састанака са представницима седамдесетак земаља.
Склопљено је више од 15 уговора, највише у области напредних технологија и иновативних решења у области енергетске ефикасности.
Коментари