Читај ми!

Колико је Србија далеко од изградње нуклеарне електране

Србија крајем марта са руском државном компанијом Росатом потписује Уговор о заједничком предузећу које ће до краја године почети да гради Центар за нуклеарну науку, најављује министар за иновације Ненад Поповић на Светској изложби у Дубаију. Поповић сматра да је решење за енергетску кризу у свету производња нуклеарне енергије и каже да ће Србија о томе разговарати не само са Русима већ и Кинезима, Корејцима, Американцима.

Споразум о отварању заједничког Центра за нуклеарну науку потписан је 2019. Када је председник Путин био у Београду. Сада се с руским стручњацима бира локација.

Зна се да ће бити негде на Дунаву, да ће се градити четири године, а процењује се да ће Центар много допринети образовном систему Србије.

"Пројекат ће бити реализован у неколико фаза. За почетак ће се усмерити на медицинске технологије. Направићемо добру научну базу за образовање и неенергетску примену нуклеарне енергије у Србији и другим земљама региона и шире", рекао је Евгениј Пакерманов из "Росатома".

Професор Природно-математичког факултета у Новом Саду Миодраг Крмор рекао је да је у питању центар који ће моћи да производи изотопе за медицину и пољопривреду. 

"Планирано је да се у том центру производе полупроводници. Биће ту и других индустријских примера који се тичу највећег дела материјала. У принципу, повукао би за собом неколико грана", навео је професор Крмор. 

Иако је у Србији након хаварије у Чернобиљу пре 30 година законом забрањена градња нуклеарних електрана, о њима се последњих месеци све више говори. Да су тема и у разговорима с "Росатомом" потврдио је и председник Вучић након сусрета с Путином у Сочију.

"Спремни смо да нашим српским партнерима понудимо најбоља решења и технологије. Али то мора бити национална одлука, одлука српске државе и народа. И ако буде донета ми смо спремни да је подржимо", навео је Евгениј Пакерманов из "Росатома".

Министар без портфеља задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић рекао је да постоје иницијалне идеје у вези са изградњом нуклеарне електране у Србији.

"Србија мора да ради оно што раде све најсавременије економије света. Све оне које желе да унапреде своју економију морају да обезбеде јефтину и чисту електроенергију својим компанијама. Једини начин да Србија то уради у будућности – изградња нуклеарне електране и сигуран сам да ћемо у будућности, у наредних годину дана, разговарати са многим партнерима, и из Европске уније, и из Кореје, и из Америке, и из Русије", навео је Поповић.

Да би се са разговора прешло на конкретне договоре, најпре би требало променити закон и укинути мораторијум, решити питања сировина и отпада, школовати стручњаке, променити негативан став јавности о нуклеарној енергији. Зато су нуклеарне електране од Србије далеко бар деценију, кажу стручњаци на изложби светских достигнућа у Дубаију. 

недеља, 22. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње