Читај ми!

Шта доноси партнерство НИС-а и Петрохемије

"Петрохемија" је и званично прешла у руке Нафтне индустрије Србије. НИС се једини и јавио на тендер за докапитализацију пачевачког пертрохемијског коплекса од 150 милиона евра. И држава и синдикати сматрају да је "НИС" најбоље решење за даљи развој Петрохемије уз преузета обавезна улагања.

НИС, је од 2009. у већинском власништву руског "Гаспром њефта" а у "Петрохемији" већ је имао готово 21 одсто акција. Потписивњем Уговора о стратешком партнерству удео у власништву повећао је на 90 посто.

Истовремено обезбеђена је потпуна интеграција "Петрохемије" са панчевачком "Рафинеријом нафте" без чијег примарног бензина петрохмијски комплекс и не може да ради па су повезане цевима.

"Развојем НИС-а и улагањима од преко три милијарде евра показали смо да смо поуздан партнер Републици Србије и модернизацији домаћег нафтног сектора. Сад започињемо нову фазу у историји наше комапаније заједнички развијати Петрохемију", каже Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС-а.

"На тај начин петрохенмијска прерада ће добити на кокурентности и постати економски одржива на врло захтевном европском тржишту. Самим тим на бољитку ће бити сви, и дражава и НИС, а на крају и Петрохемија", каже Слободан Унковић, генерални директор ХИП "Петрохемија" Панчево.

Парнери најављују ефикасније пословање нафтно-хемијског сектора и подизање производње уз улагања и градњу нове фабрике.

"Проналажењем стратешког партнера циљ је био да се уложи 150 милиона евра у докапуитализацију Петрохемије и да се изгради ново постројење за производњу полипропилена у количини од 140 хиљада тона годишње. С тим што имамо најаву да ће то бити и више", рекла је Анђелка Атанасковић, министарка привреде.

Синдикати патнерство Петрохемије са НИС-ом виде као најбоље решење за 1.200 запослених јер су Уговором прецизиране обавезе новог власника.

"Свако кашњење у изградњи новог погона без објективних разлога коштаће купца 10 милиона евра на годишњем нивоу, који неће одлагати рок извршења, значи не померамо рок извршења ако у једној од календарских година није реализован програм инвестиција", каже Љубиша Несторовић, председник Самосталног синдиката хемије и неметала Србије.

Са садашњом годишњом производњом од 600.000 тона различитих хемијских производа Петрохемија је међу највећим извозницима у земљи, а заузима и значајано место у хемијској индустрији у Југоисточној Европи.

четвртак, 07. новембар 2024.
10° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње