четвртак, 23.12.2021, 11:00 -> 11:45
Извор: РТС
Да ли ће доћи до повећања трошкова задуживања и колико ће то утицати на рате
Међународна каматна стопа, еурибор, од које зависи и кретање камата у Србији, од 2016. године је у минусу. Због тога су и код нас камате постепено падале, а последњих месеци рате су готово на истом нивоу. Међутим, то није одрживо на дужи рок и због раста инфлације у многим земљама није неочекивано да дође и до повећања трошкова задуживања, рекао је за РТС декан Београдске банкарске академије Дејан Ерић.
Иако је Централна банка ЕУ средином децембра задржала садашњи ниво камата, аналитичари кажу да неће бити имуна на потезе осталих.
Декан Београдске банкарске академије Дејан Ерић каже да у готово свим земљама у последњих годину дана имамо раст инфлације, а један од разлога је и пандемија која изазива проблеме у многим сегментима функционисања система.
Прва велика светска централна банка, Банка Енглеске, подигла је трошкове задуживања, а америчке Федералне резерве најављују да до раста каматних стопа може доћи на пролеће.
"Још нема најава из Европске централне банке, али то не значи да до тога неће доћи. Не памте се у историји овако ниске каматне стопе које су чак негде и у минусу. Али то није дуго одрживо. За то је одговорна претходна економска криза због чега је подстицано трошење новца и улагање, а не чување", каже Ерић.
Еурибор – европска међукаматна стопа – за нас је значајана јер је доста кредита индексирано односно везано за евро и постоји ризик од промене каматне стопе која би довела до повећања рата кредита.
"Степен повећања зависи од тога колика је каматна стопа, колики је кредит и колики је рок отплате. Ако сте, рецимо, узели кредит од 10.000 евра на пет година и рата вам тренутно износи 200 евра, а са растом каматних стопа рата би вам се повећала за рецимо 4-5 евра месечно, то на први поглед не изгледа страшно, али ако имате већи кредит и дужи рок отплате то није занемарљиво", рекао је за РТС декан Београдске банкарске академије Дејан Ерић.
Коментари