среда, 22.12.2021, 20:30 -> 20:36
Извор: РТС
Аутор: Ружица Врањковић
Европа није спремна за зиму, цена струје скочила у небеса - мегаватсат кошта 500 евра
Још један скок цена енергената. Цена гаса је око 2.000 долара, мегават сат струје премашује 470 евра, а у Фрацуској је коштао 500 евра. Неизвесност снабдевања је све већа. У ЕПС-у тврде да је електроенергетски систем сада стабилан. Од четвртка на Косову и Метохији почињу двосатне рестрикције, саопштава косовски оператер.
Енергетску кризу у Европи ових дана продубила је све већа потражња струје, па се многи ослањају увоз који је прескуп.
Рекордне цене струје на безама погурао је технички застој у раду нуклерних електрана у Француској, која се спрема и за евентуалне рестрикције.
"Уколико буду велике потрошње које буду диктиране због временских услова, велике хладноће и зиме могуће је да се примени одређени вид редукција. Имамо смањену производњу и целом региону, тако да се све ово сложило са овом енергетском кризом и полако ситуација постаје хистерична", истакао је Жељко Марковић, руководилац за енергетику и ресурсе у "Дилојту".
Рестрикције не искључују ни друге земље јер цену струје диктира све скупљи гас. Због недостатка ветра многи се ослањају на производњу струје из гасних централа. Ту неизвесност снабдевња подгрева и обуства транзита руског гаса - гасоводом Јамал-Европа.
Због тога други дан Немачка Пољској испоручује гас из својих складишта. Званична Варшава оптужује "Гаспром" да тиме врши притисак на Немачку и Европску унију да пусти у рад гасовод "Северни ток 2".
"Сада је ситуација таква да иако Русија извршила своје уговорене и обавезе али ништа не ради преко тога да да допунске количине гаса које су потребне Европи и стиче с са правом утисак да Русија уцењује Европу гасом. Због будућности Европе мислим да би било добро да се пронађе решење и за Северни ток 2", каже Срећко Ђукић, економиста и бивши дипломата.
Непредвидива енергетска ситуација збуњује и стручњаке. Са ценама енергената које обарају историјске рекорде, тешко је правити анализе, па све прогнозе о даљим кретањима падају у воду.
Намеће се неколико питања: колико ова ситуција може да траје јер је цена струје и гаса сада 10 пута већа него летос, који ценовни удар потрошачи могу издржати јер већина европских земља од Нове године најављује нова поскупљења струје, гаса и грејања, и чему све ово води.
Бојан Билбија, уредник политичке рубрике у листу "Политика" рекао је да ће то уништити европске економије, уколико буде потрајало.
"Они који морају да купују на берзи - то је сада све скочило у небесана. На дужи рок то је апсолутно неодржива ситуација за Европу и просто свака роба ће да поскупи. Европска привреда ће постати неконкурентна, изгубиће се десетине стотине хиљада радних места у перспективи милиони радних места", каже Билбија.
Наша земља је за зимски период за уговорене количине обезбедила цену гаса од 270 долара, а у току су преговори са Русима и за додатне кубике гаса неопходне привреди.
У ЕПС-у тврде да је електроенергетски систем сада стабилан и да струју увозе само по потреби - када дневна потрошња премаши домаћу производњу.
Коментари