Читај ми!

Зашто је важно да привредници буду на највећој изложби у Дубаију и како спојити ИТ и пољопривреду

Отворен је павиљон Србије на Светској изложби "Експо 2020" која се одржава у Дубаију до краја марта. Под слоганом "Повезујући умове стварамо будућност", на једном месту 192 земље представиће најбоље што имају и што стварају. Данас ће бити отворен и бизнис хаб на којем ће се представити српске компаније.

Први дан након отварања павиљона Србије у Дубаију биће посвећен привреди. Данас ће бити отворен хаб за све наше привреднике који су заинтересовани да пословање шире и у овом крају света.

Жарко Малиновић, из Привредне коморе Србије, каже за РТС да је то центар светске привреде у наредних шест месеци и да ће сви аспекти привреде имати могућност, не само да се представе на тржишту Емирата, већ и могућност да кроз сарадњу са више од 180 земаља које учествују на Експоу размене са колегама искуства.

"Са друге стране, оно што је јединствено на овој изложби имаћемо и српски шоп у оквиру српског павиљона где ће посетиоци моћи да купују српске производе и на тај начин јачамо економију наше земље", каже Малиновић.

Наводи да ће поред великих бизнис и тематских конференција бити и бизнис разговора један на један.

"Где ћемо се трудити да повежемо наше компаније како са компанијама из Емирата, тако и из других земаља. Већ данас ћемо имати такве разговоре", нагласио је Малиновић.

Владимир Црнојевић, директор Института "Биосенс" из Новог Сада каже да тај институт спаја два сектора у коме Србија има велики потенцијал – ИТ и пољопривреда.

"То је оно што ми видимо као пољопривреду будућности која треба да прехрани популацију од десет милијарди људи. Дубаи је град будућности, можда највише на свету и зато мислимо да је то право место да се презентује оно што ми радимо и да видимо потенцијалне партнере и инвеститоре који би подржали истраживања и иновације у ово домену како бисмо заједно створили храну која треба да прехрани ту популацију", изјавио је Црнојевић.

На светском нивоу се водећи институти и компаније, додаје, већ ослањају на вештачку интелигенцију.

"Циљ је да Србија ухвати корак и да чак и предњачи. Мислим да је Институт Биосенс пример тога, јер смо освојили неке од највећих награда на свету за истраживања, а сада следи корак комерцијализације и претакања у стварне производе и ово јесте место за то", рекао је Црнојевић.

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње