Читај ми!

Михајловић: Због Србијагаса, на корак до спора са Енергетском заједницом

Србија је на корак до спора са Енергетском заједницом због отпора реформама у Србијагасу, упозорила је потпредседница Владе и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић.

Зорана Михајловић је на питање новинара, уочи седнице скупштинског Одбора за привреду који је разматрао тромесечни извештај о раду Министарства рударства и енергетике, рекла да се Србија још 2014. обавезала уговором који је потписала са Енергетском заједницом да ће направити одређене кораке у реформисању јавних предузећа, и ЕПС-а и Србијагаса.

 

Навела је да до децембра прошле године ниједан од тих корака суштински није испуњен.

"Србија није испунила своје уговорне обавезе, што значи да смо ми сада са Енергетском заједницом негде на корак до спора. Кад кажем на корак до спора, то значи да сад можемо да седнемо са адвокатима и да радимо зато што нисмо урадили нешто што је потпуно природно, нормално, што може да донесе развој и гасном и електроенергетском систему", каже министарка. 

Оно што је урађено, како је напоменула, јесте да је Влада Србије у децембру прошле године донела одлуке да крене у том смеру, иако са закашњењем, а то је раздвајање делатности у ЕПС-у од дистрибутивне делатности.

"То смо урадили, независна предузећа су створена, има још ту доста посла, али верујем да ће до маја то бити завршено. Оно што се још није десило то је Србијагас и то може заиста скупо да нас кошта, не само у смислу неког спора са Енергетском заједницом и са нашим ставом хоћемо ли ми у ЕУ по директивама или нећемо, него је заиста питање развоја", нагласила је Михајловићева.

Прегледно пословање

То је питање и да ли хоћемо да имамо прегледно пословање, да знамо шта је план инвестиција и тога да ли хоћемо да трошимо стотине и стотине милиона евра на нешто што можда неће донети прави резултат.

Све је то, каже, део реформи Србијагаса, и наводи да свака промена доводи до много отпора.

"Све док се будемо понашали у смислу да знамо да имамо и толеришемо директоре који нису то више у складу са законом, то значи да ми пристајемо на ону стандардну причу, кажемо да је неко жестоки момак а не криминалац или кажемо да је неко контроверзни бизнисмен, а у ствари је он прекршио закон. Све те ствари које чинимо нису свакако добре за ову област", рекла је Михајловићева.

На питање до када је рок да Србијагас покаже први резултат, Михајловићева наводи да би раздвајање делатности у Србијагасу морало да се заврши већ до маја, те да су сви рокови већ прошли.

Нови договор са Енергетском заједницом 

Навела је да је Србија направила нови договор са Енергетском заједницом на министарском савету у децембру, и да одлука Владе о раздвајању делатности мора да се спроведе.

"То би морало да се деси до маја или јуна, то јесте део наших обавеза, потписали смо, прихватили смо, хоћемо да урадимо то али, с друге стране, то је важно да би грађани имали једну реалну цену природног гаса", рекла је Михајловићева.

Министарка је навела да се сада, на пример, управо због тога што нема никакве конкуренције, издваја месечно више од 20 евра по просечном домаћинству, а гас у Србији има највишу цену гаса за индустријске потрошаче, а нема ниједног разлога за то.

"Разлог за то је што нема реформе у Србијагасу", каже Михајловићева.

Када је реч о ЕПС-у, наводи министарка, сада постоје два независна предузећа, Дистрибутивни систем Србије, некадашњи ОДС и ЕПС у чијем склопу се налазе рудници, термоелектране и хидроелектране.

"Оно што ЕПС мора хитно да ради то су инвестиције. Ако не будемо почели да градимо у Електропривреди Србије, нећемо имати Електропривреду Србије", рекла је Михајловићева.

петак, 27. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи