четвртак, 20.08.2020, 21:00 -> 21:17
Извор: РТС
Аутор: Марија Митровић
Хоће ли бебиситерке, кућне помоћнице, грађевинци да раде по закону
Од посла до посла или где је већа надница. За неке једини извор прихода, за друге уз редован посао додатна зарада. Послодавци без њих не могу у сезони великих послова. Садашња законска решења, међутим, не иду на руку ни сезонцима ни послодавцима.
Када је прошле године почео да се примењује, како је назван, Закон о поједностављеном радном ангажовању на сезонским пословима, број сезонаца у пољопривреди се са једва око 3.500 до сада повећао на 37.000 радника.
Охрабрени тим искуством, у Наледу су предложили да се сличан модел примени и у грађевинарству, туризму и угоститељству и у организовању кућних и помоћних послова.
"Треба да кренемо, уместо 10 дође вам осам радника. Одрадили смо припреме, пријаве, све то што треба, међутим њих нема и онда се сналазимо како знамо", каже Радивој Секулић из "Алупласта".
Када би се применио модел из пољопривреде, послодавац, физичко или правно лице, једноставним укуцавањем матичног броја радника и дана за које ће бити ангажован, преко мобилне апликације шаље пријаву пореској управи која опет, на крају месеца послодавцу доставља да плати порезе и доприносе али само за дане када је радник био ангажован.
"Треба наћи један флексибилнији, другачији вид ангажовања тако да стимулишемо и послодавце и те потенцијално запослене да имају право на пензију, да имају право на здравствено осигурање. То је оно што нам је битно, а са друге стране да заиста и послодавци не искачу из система", објашњава Јелена Бојовић из Наледа.
У синдикату верују само Уговору о раду.
"Не знам зашто се рад који је дефинисан Законом о раду, за који постоје уговори о раду сада пребаци у категорију послова који не подразумевају уговоре. Онда држава овим фактички легализује рад на црно", каже Зоран Михајловић, секретар ВССС.
"Кроз овај систем би били пријављени односно имали би неке социјалне користи од овога, односно имали би за почетак бар пензију плаћену за оне дане које раде", каже Јелена Бојовић из Наледа.
Процењује се да у је у сезони на грађевинама потребно 30 одсто више радника којих иначе нема довољно.
"Важно је обратити пажњу на део који се односи на заштиту на раду јер радници морају проћи неку обуку, ту су нам биле неке недоумице", каже Ивана Вулетић, члан радне групе испред ПКС.
Анализе показују да 55.000 домаћинстава ангажује особу за повремене послове. У Наледу кажу да ако пријави бар петина радника, Закон би оправдао сврху. Сазнајемо и да се због тога осмишљавају модели стимулисања оних који буду пријавили сезонске и повремене раднике.
Коментари