Кажу да је прави тренутак за куповину стана, да ли то важи и за вас

За куповину првог стана на кредит, уместо 20 одсто, учешће ће убудуће бити 10 одсто. Привредна комора Србије предлаже још неке мере које ће олакшати подизање кредита, али и подстаћи грађевински сектор. Да ли то значи да је прави тренутак да тражите стан?

Препорука Народне банке Србије да се учешће за куповину првог стана смањи на 10 одстомногима ће олакшати пут до решавања стамбеног питања. Ако се узме у обзир просечна камата, може се рећи да је ово прави тренутак за куповину стана, каже генерални секретар Удружења банака Србије Владимир Васић.

"Код нас је тренутно просечна камата 2,7 одсто, а у Хрватској 3,7 одсто, у Црној Гори 5,45 одсто", наводи Васић, који не очекује да ће се ускоро променити каматна стопа.

У Србији послује 26 банака и већина у својој понуди има стамбене кредите. Васић препоручује да се најпре оде код свог банкара, а затим да се погледају и остале понуде.

Подсећа и да висина рате не сме да пређе половину месечне зараде. "Суштина јесте да процените своју могућност да платите и да се са банком тако договорите", рекао је Васић. 

Одлука да се купи стан не зависи само од ситуације, напомиње уредник финансијског портала Каматица Душан Узелац. 

"Треба искористити актуелне повољне ситуације, камате јесу ниске, али одговорно задуживање налаже да прерачунамо довољно добро, да не бисмо дошли у проблем са отплатом кредита", истиче Узелац.

Објашњава и да мање учешће значи и већу рату, јер је већи износ кредита. "Једино је могуће, ако имамо кредитну способност, да се играмо са роком отплате", каже Узелац и подсећа да се кредити индивидуално одобравају, од случаја до случаја. 

Банкара питајте све, ништа не треба да се подразумева

Уредник Каматице истиче да је куповина стана на кредит од 20 година или више тешка, а да је висина камате тек један од фактора који се узимају у обзир.

"Немојте доносити одлуку на основу окружења, већ својих могућности. Спремите се за стамбени кредит, имајте резерву за недајбоже, бар три до шест рата", наводи Узелац.

Истиче да је грађанима цео процес нелагодан, и да не познају механизме и начин функционисања банака:

"Са друге стране и банке у циљу понуде пишу речником који мало ко разуме. Зато је наш савет да то доживите као партнерски однос, и да се ништа не подразумева".

Шта да се ради ако имамо проблем са отплатом кредита

Током ванредног стања, мораторијум на отплату кредита је помогао неким од задужених грађана. Статистика је, међутим, показала да је највећи број плаћао рате.

Сада банке нуде клијентима опције како би рате, у случају мораторијума, отплатили. Постоје три опције за свакога.

"Може да продужи рок отплате, да се камата препише остатку дуга, ако није 'потрошио рате', сада може да плати све дугове за три месеца и трећа опција је ако не могу да плате главницу, да продуже рок кредита, али плате камату", појаснио је Васић.

Ако грађани имају проблеме са отплатом, треба то да поделе са банкаром. 

"Није у интересу да се иде на извршење, већ да се плаћају обавезе", поручио је Васић.

Понуда станова добра, нови предлози за лакшу куповину

У Привредној комори Србије кажу да је понуда станова добра како у Београду, тако и у целој Србији. Има јефтиних станова, али и луксузних.

"Према подацима Министарства грађевинарства, на крају маја имали смо 58.000 градилишта у Србији, за 17.000 више него у истом периоду прошле године. Грађевинарство је и током пандемије наставило да функционише", истакао је Бојан Станић из ПКС-а.

У Привредној комори су имали још неке предлоге којима би се потпомогла куповина станова, али и изградња.

"Предложили смо и да се субвенционише учешће од стране државе, да би и рата била непромењива за први стан. Идеја је и да кредит може да се подигне и у ситуацији када је завршено 60 одсто, уместо досадашњих 80 одсто изградње", рекао је Станић.

Пошто се показало да је просечна квадратура стана који се купује 55 квадратних метара, ПКС предлаже и повраћај ПДВ-а за станове у новоградњи за 60, уместо досадашњих 40 квадрата.

Те препоруке су у фази разматрања. "Надамо се да ће Влада имати разумевања да део ових препорука буде прихваћен", истиче Станић.

Да су олакшице потребно, показује и статистика у региону.

"Ако погледате регион, станови овде су слични као у Љубљани и Загребу, а треба имати у виду стандард. Када се гледа просечна зарада у Београду потребно је око 18 година да се дође до стана, а у Сарајеву, Подгорици и Скопљу испод 10", навео је Станић.

петак, 01. новембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи