Може ли извоз воћа да буде златни посао Србије

Воћарство је имало врло важну улогу у развоју економије Србије. Захваљујући извозу воћа више пута спасавана је српска економија истиче се у позиву Националног тима за препород села Србије повратницима из иностранства да улажу у своју отаџбину. Шансу да од воћарства живе већ су препознали и воћари таковског краја.

Милета Чуљковић се после осам година рада на броду вратио на породично имање. Удружио се са воћарима из таковског краја и сада под боровницом имају 12 хектара. Уз стандардизовану еколошку производњу, без пестицида, шансу за извоз у еворпске земље доноси им и време брања плодова ове перспективне биљке.

"Код нас у Србији ране сорте долазе, време зрења је између два највећа произвођача у Европи, између Шпаније и Пољске. Дакле, кад Шпанија заврши бербу крајем маја, почетком јуна, а Пољска још није почела, друга недеља јуна, то зависи од климатских услова какво је у текућој години, ми беремо боровницу", рекао је Милета Чуљковић. 

Воћари су се већ удружили прошле године у Шилопају. У плану је била прерада воћа, па су од 50.000 евра које су добили од државе опремили дестилерију, хладњачу и сушару.

"Немамо још увек своје засаде воћа али то нам је неки план у будућности. Ако би држава помогла приликом садње и ако би поново добили неки подстицај као први пут мислим да би те шансе биле доста веће и онда би имали шансу да радимо и да се ширимо", каводи Бранко Миличић из Земљорадничке задруге Шиполај. 

У општини Горњи Милановац годишње се из локалног буџета издваја 50 милиона динара за помоћ пољопривредним газдинствима. Подржали су и оснивање 15 задруга, а новац од државе стигао је у пет нових задруга.

"Ми смо препознали и тај значај сарадње са Владом републике Србије и са министарством задуженим за регионални развој тако да смо препознали да су та средства битна нашим пољопривредним произвођачима, да се удруже и да те неке своје потенцијале развију", наводи Милка Недељковић из Канцеларије за пољопривреду општине Горњи Милановац. 

Да се воћарство показало као одличан модел у у развоју неразвијених подручја Србије и у решавању економских, социјалних и демографских проблема истиче и министар Кркобабић наглашавајући да би волео да и данас извоз воћа и воћних прерађевина буде златни посао Србије.

субота, 02. новембар 2024.
14° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње