четвртак, 05.03.2020, 10:50 -> 12:25
Извор: Танјуг
Брнабић: Развој креативних индустрија неопходан корак у трансформацији друштва
Сектор креативних индустрија у Србији има удео од чак пет одсто у бруто домаћем производу и то уз евидентан тренд раста, показује извештај Економског факултета у Београду о ефектима креативних индустрија на домаћу економију.
Раст броја фирми које се баве делатностима засновним на таленту, идејама, знању и креативности од чак 25 одсто од 2016. до 2018. године и 120 хиљада радних места, показатељ су развоја и значаја овог сектора, наводи се у извештају.
О доприносу сектора креативних индустрија можда најбоље говори податак о укупном извозу овог сектора који се, у последње две године, увећао за чак 46,7 одсто.
Само у протекле три године у овом сектору остварене су изузетно важне инвестиције у Србији, вредне више од 400 милиона евра, и то уз улагања у истраживање и развој, образовање, стварање нових вредности и нове интелектуалне својине.
Анализа показује да је највећи број предузећа основан у области рачунарског програмирања, индустрије развоја видео игара и производње аудиовизуелног садржаја, наводи се у извештају.
Премијерка Ана Брнабић истиче за Танјуг да то не утиче само на развој привреде већ и на стопирање "одлива мозгова", али истовремено делује и као програм за привлачење страних талената, због чега ће Србија постати глобално препознатa.
"Развој креативних индустрија, уз енергетску трансформацију и зелене индустрије, неопходан је корак у трансформацији друштва и убрзавању привреде. Ко није успео да ухвати залет у трећој индустријској револуцији, има прилику то да исправи у четвртој", истиче Брнабићева.
Премијерка додаје и да је врло важно истаћи да развојем и успесима у сектору креативних индустрија Србија најбоље промовише оно најбоље што поседује: креативност, таленат и знање.
Доцент Економског факултета у Београду Игор Ковачевић објашњава да су креативне индустрије веома важне, јер у први план стављају знање и информације, као најбитније ресурсе на којима почивају савремене економије и тако доприносе трансформацији друштва базираног на знању.
"Креативне индустрије, поред креирања нових области, додају вредност традиционалним привредним делатностима и унапређују производну ефикасност, подижу квалитет производа који је сада више прилагођен захтевима савремених потрошача и, коначно, чине производе и услуге глобално доступним", наводи Ковачевић.
Ковачевић додаје да директан допринос креативних индустрија бележимо кроз економске утицаје на раст БДП Србије, али и раст запослености и извоза.
Коментари