среда, 04.03.2020, 07:00 -> 07:04
Извор: РТС
Аутор: Ружица Врањковић
Коронавирус узбуркао привреду, ко највише губи
Због коронавируса прошла седмица, за светско тржиште капитала била је нагора од финасијске кризе 2008. године. ММФ је најавио да ће већ у априлу разматрати смњење пројекције раста глобалне привреде. Проблем је и што се отказују и најважнији међунодни привредни и туристички сајмови где се склапају нови послови. Економске последице тешко је предвидети али државе већ праве анализе.
Вирус корона већ је угрозио пословање великих међународних авио и аутомобилских компанија. Губитке рачуна и текстилна, металска и дрвна индустрија као сва предузећа која зависе од кинеских сировина и робе. Транспорт из Кине траје до два месеца.
Бродови са новим испорукама одвећ касне, а онима који стигну у европске луке, у страху од епидемије, не дозвољавају да исплове. Може ли се Европа ослонити на унутршње тржиште?
"Све оно што се данас мање више увози из Кине заправо се пре 10-20 година се производило у Европи. Чак мислим да ће се Кина много пре опоравити и да ће много пре кренути ономе што је било пре ове ситуације него што Европа то може да надомести из неких да кажем унутрашњих ресурса", рекао је Љубодраг Савић, професор Економског факултета у Београду.
Кинеска влада је објавила да се велика индустрија поново покреће. Ипак, забринутост у свету расте јер независне анализе говоре да се прошле седмице тек трећина фабричких радника вратило послу.
"Моја фабрика се приближава половини нормалног капацитета до краја марта очекујемо да ће бити 90 процената. Ако негативни утицај сведемо на 15 одсто годишњег прихода ми ћемо бити срећни", каже Ванг Јин, сувласник локалног произвођача наочара.
Узбуркане су и робне и финасијске берзе. Цена бакра је од почетка године пала 10 посто, гаса 20 процента а нафте чак за четвртину.
"Према извештајима који смо добили указује се да ће први удар бити у првом каврталу. У том смислу постоји заиста кризна ситуација али то не указује и на дугорочне проблеме и за светску привреду. Када погледамо базне метале они су сви у паду", каже Бојан Станић из Привредне комора Србије.
Највише погођен туризам
У нашој земљи за сада је највише погођен туризам јер Кинези отказују резервације. А у Привредној комори кажу да се фирме које зависе од компоненти из Кине већ жале да имају успорену комуникацију за нове испоруке.
"Ми смо видели, када је Фијат рекао да не може да настави производњу зато што нема довољно делова из Кине - могли су да раде практично оно што имају на залихама. Србија може у неком периоду очекивати последице јер ми смо привреда која је интегрисана у европску и светску привреду", каже Савић.
Министри финансија Г-7 и гувернери централних банака поручују да ће у међусобној и у координацији са другим земљама учинити све како би ублажили економску штету због ширења вируса.
Коментари