Где су највеће плате у Србији

Просечна нето плата у децембру 12 одсто је већа него у децембру 2018. и износи 59.772 динара, саопштио је Републички завод за статистику. Стручњаци оцењују да је раст последица и повећања плата у јавном сектору, али и одласка квалитетних радника. Председник Србије најављује ново повећање просечне зараде већ за март, када ће, како каже, просечна плата бити 515 евра.

Највећу просечну децембарску плату зарадили су запослени у сектору информисања и комуникација. Затим следе радници у финансијској делатности, рударству и енергетици.

Подаци показују и да они с највишим примањима живе у Београду – и то на Врачару и Новом Београду. Док су на дну листе, с просечном нето зарадом од око 39.000 динара, становници Бојника и Власотинца.

"У децембру, у односу на новембар, зарада је порасла 6,1 посто, али кад се уђе у структуру у приватном сектору, 8,4 одсто је порасла просечна зарада, а у јавном сектору 2,2 одсто", наводи Миладин Ковачевић, директор Републичког завода за статистику.

Запослени у јавном сектору повећање су осетили још на новембарском обрачуну – највеће медицински радници, лекари, запослени у установама за социјалну заштиту. То је, према оцени стручњака, између осталог, утицало и на раст плата у приватном сектору.

"Тржиште рада с једним дефицитом радне снаге утиче на повећање плата у приватном сектору. А с друге стране и у јавном сектору би морало доћи до даљих повећања плата, зато што нам прети осека, односно нестајање, одлазак најбољих профила, па и пензионисање кадрова из јавног сектора", наводи Ковачевић.

Небојша Савић, професор Факултета ФЕФА, наводи да све зависи од БДП-а.

"Све зависи од тога шта ће се дешавати са нашим Џи-Ди-Пијем у овој години. Пројекције за Џи-Ди-Пи остале су на пројекцији четири одсто, ту пројекцију држе ММФ и Светска банка. Ако би био више, то би било боље", објашњава Савић.

Ново повећање просечне зараде председник Србије Александар Вучић најављује већ у марту. "Просечна плата у марту износиће 515 евра. И тада ће се видети права слика по питању раста плата, с обзиром на то да ће се урачунати и раст минималне зараде од око 11 одсто за око 350.000 људи."

После повећања, минимална зарада износи 30.022 динара. Иако је за 4.000 већа него 2019. године, она и даље не достиже минималну поштрошачку корпу.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 05. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње