недеља, 29.12.2019, 08:18 -> 10:12
Извор: РТС
Ковачевић: Да би плате и пензије биле двоструко веће потребан раст БДП-а од 4,5 одсто
У наредних пет година, Србија ће уложити 14 милијарди евра како би се задржали млади у земљи, као и да би се удвостручиле плате и пензије. Председник Александар Вучић и премијерка Ана Брнабић представили су план у стратегији "Србија 2025". Економиста и директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић каже за РТС да је за те циљеве потребан раст бруто домаћег производа већи од тренутних четири одсто.
Предуслови предвиђеног раста и инвестиционог плана су да се наставе инвестиционе реформе, да се ојача регионална сарадња, да се настави реформа школства и продубљивање финансијског тржишта, навео је економиста Миладин Ковачевић.
"Ако се на свим овим фронтовима благовремено ураде одговарајући потези, онда ће то гарантовати раст и динамику привредне активности", додао је Ковачевић.
Према његовим речима, да би плате и пензије биле двоструко веће, потребан је раст БДП-а преко четири, односно 4,5 одсто, а седам одсто је "оптимистичка опција" која подразумева још бржу и снажнију трансформацију.
Додао је да преко 500 јавних предузећа треба подићи на виши ниво продуктивности и рентабилности.
И на тржишту рада потребно је јачање, пре свега Националне агенције за запошљавање, у циљу спречавања одлива радне снаге.
Председник Александар Вучић и премијерка Ана Брнабић представили су јуче програм "Србија 2025", који садржи план инвестиционих пројеката за развој земље у наредних пет година.
У пројекте ће бити уложено око 14 милијарди евра, из буџета и кредита међународних финансијских институција.
Председник Вучић обећао је да ће, ако све реформе буду спроведене 2025. године, просечна плата бити 900 евра, а просечна пензија између 430 и 440 евра.
Истакао је да су млади приоритет и да ће 700 милиона евра бити уложено у то да остану у Србији.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар