Зашто се пољопривредници не осигуравају чешће

Због честих непогода осигурање у пољопривреди није уносан посао за осигураваче. Са друге стране, пољопривредници осигурање не сматрају инвестицијом, већ трошком. Како омасовити и појефтинити ту врсту осигурања, разматрано је на Српским данима осигурања у Аранђеловцу.

Воћар из Винче и његов колега из пожешког краја са осигурањем имају различита искуства.

"Са сумом коју нам је осигурање исплатило боље смо прошли него да нам је свих 80 тона било прва класа", каже Владан Новаковић из села Латвица.

"Једни исти осигуравају и једни исти врше процену штете. Када се то промени и када буде независна комисија која процењује штету, много ће боље бити", наводи воћар из Винче.

Све идеје су добродошле у ситуацији када само три одсто пољопривредника има неку полису. Укупно је осигурано око 15 процената биљне производње и свега пет одсто сточног фонда.

"То су катастрофални подаци, а држава даје у пет округа 70 одсто премије осигурања, у осталим деловима 40 посто субвенција за то", објашњава Бранислав Недимовић, министар пољопривреде.

У просеку петину цене полисе дотирају и локалне самоуправе.

"Све компаније у нашој индустрији носе велику друштвену одговорност, јер су резултати у пољопривреди врло компликовани, штете су увек јако високе, али ми смо земља где је пољопривреда изузетно значајна делатност и намера нам је да из године у годину повећавамо премију", каже Мирко Петровић, директор "Дунав осигурања".

Разматрају се различити модели, сваки од њих подразумева сарадњу државе и осигуравача. Поједини и увођење обавезног осигурања. Турска већ 14 година има модел уз који је стигла до готово две милијарде полиса продатих пољопривредницима.

"Сваке године се прави план колика ће бити премија у којој држава учествује углавном до 50 посто, а за неке ризичније производе и мање", наглашава Булент Каран из "Халк групе".

У многим европским земљама пољопривредник да би имао право на било коју државну субвенцију најпре мора да буде осигуран.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 07. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње