Бизнис форум у Дубровнику, Србија потписала нове споразуме са Кином

У Дубровнику је одржан бизнис форум на Самиту премијера 16 земаља централне и источне Европе и Кине. Српска делегација потписала је више нових споразума и меморандума.

Пекинг је пре осам година донео одлуку да појача присуство у Европи кроз пројекат "Један појас, један пут". У тој иницијативи учествује и Србија, највише кроз пројекте у инфраструктури и енергетици.

Вредност пројеката које Кина реализује у Србији је десет милијарди евра.

Oбраћајући се на отварању форума, председница Владе Ана Брнабић рекла је да је Србија и даље на врху листе земаља с највећим бројем заједничких реализованих и уговорених пројеката у области инфраструктуре с Кином.

Истакла је да је "у оквиру овог формата" Србија препознатљива по капиталним инфраструктурним пројектима и заинтересована је и за јачање сарадње, пре свега у областима дигитализације, иновација и образовања.

Србије је такође заинтересована за сарадњу у области пољопривреде, посебно извоза јагњећег и говеђег меса, и млека и млечних производа, из земаља централне и источне Европе у Кину, рекла је српска премијерка.

Премијерка је искористила прилику и да изрази захвалност кинеској страни поводом две нове велике инвестиције у Србији: инвестиције компаније "Циђин" у РТБ "Бор" (1,26 милијарди долара) и инвестиције компаније "Шандонг Линглонг" у Зрењанину (800 милиона евра), које ће, како је рекла, несумњиво представљати важан део српске економије у будућности.

"Кина гради нове финансијске механизме у циљу просперитета на глобалном плану, попут Азијске инфраструктурне инвестиционе банке, и задовољство ми је да кажем да је Борд гувернера ове банке одобрио пријем Србије у чланство, чиме смо постали део заједнице која сада броји 93 земље", истакла је Ана Брнабић.

Према њеним речима, од претходног Самита у Софији, Србија је отворила Културни центар у Пекингу, а ускоро се очекује и отварање Кинеског културног центра у Београду.

"Све у свему, чини ми се да смо за осам година, од првог самита у Варшави, постигли много, али такође, и да нас прави резултати ове сарадње тек очекују", оценила је премијерка.

Такође, нагласила је спремност Србије, као земље кандидата за чланство у Европској унији, да у складу са својим могућностима, пружи максималан допринос даљем јачању стратешког партнерства Кине и ЕУ.

Напоменула је да ће председник Александар Вучић представљати Србију на форуму који ће се крајем априла одржати у Пекингу.

Брнабићева је, честитајући 70. годишњицу од оснивања НР Кине, која се обележава ове године, истакла да су данас сви сведоци развоја и напретка Кине у различитим областима и да су то добре вести за све.

Такође, изразила је задовољство због пуноправног укључивања Грчке у овај формат сарадње и пожелела тој земљи добродошлицу.

Михајловић: Потврда сарадње Србије и Кине

У Дубровнику су потписани нови споразуми Кине и Србије, два у области инфраструктуре.

Министарка инфраструктуре Зорана Михајловић рекла је раније данас за РТС да ће бити потписан један меморандум који се односи на деоницу између Новог Београда и Сурчина.

"Та деоница је фалила да бисмо могли да користимо ефикасно пут Обреновац–Прељина. Очекујем да се у наредних месец дана потпише и комерцијални уговор за ту деоницу", истакла је Михајловићева.

Додала је да ће се оквирно разговарати и о новом меморандуму о деоници ка Црној Гори Пожега–Бољаре.

"Дубровник је потврда сарадње Србије и Кине. Сви максимално говоре о транспорту и везама са регионом. Ми смо интензивирали односе са Кином, нарочито када је реч о инфраструктури. Причамо и о новим начинима финансирања, покушавамо да нађемо нове облике сарадње", напоменула је Михајловићева.

На маргинама самита одржани су састанци премијерке и представника више значајних кинеских компанија које послују у Србији.

Уочи самита председница Владе разговарала је се кинеским премијером Ли Кећангом и најавила да ће укупне кинеске инвестиције у Србији бити десет милијарди евра.

На састанку је потврђена и политичка сарадња и подршка Кине суверенитету Србије.

Иницијатива "16 + 1" успостављена је 2012. године с циљем да се промовишу пословна и инвестициона сарадња између Кине и 16 земаља централне и источне Европе – Србије, Бугарске, Албаније, БиХ, Хрватске, Чешке Републике, Естоније, Мађарске, Летоније, Литваније, Црне Горе, Северне Македоније, Румуније, Словачке и Словеније. 

Од данас ће се иницијатива звати "17 + 1" пошто јој се придружила и Грчка.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. јануар 2025.
-3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње