Уплата доприноса: Бриго моја...

Држава, а не банке, треба да контролише да ли фирме уплаћују доприносе, поручују банкари Министарству финансија.

По основу неуплаћених доприноса за пензијско-инвалидско осигурање, послодавци држави дугују више од 150 милијарди динара.

Због тога што послодавци избегавају плаћање доприноса, неколико десетина хиљада радника недавно је остало без права на здравствену књижицу.

Као једно од могућих решења за увођење реда, предлаже се да, од 1. јануара, банке контролишу уплату доприноса држави и не исплаћују плате предузећима која то нису урадила.

"Чињеница је да смо прошли кроз тежак период, али ми из њега постепено излазимо. Могуће је да се у тим тешким моментима можда толерисало одређено понашање. Није се контролисало да ли све компаније уплаћују порезе и доприносе", рекао је државни секретар Министарства финансија Вук Ђоковић.

Министарство финансија тестира колико је мера да банке контролишу уплату доприноса спроводива и колико се укалапа у правни систем.

Коначна одлука Министарства финансија знаће се за месец дана. Народна банка је против тог предлога јер то, како истичу, није законска обавеза ни централне банке, нити пословних банака.

Те контроле су ствар Министарства финансија, а не банака. То би изазвало додатне проблеме ангажовања радне снаге и технике, додатне трошкове, сматра Зоран Петровић из "Рајфајзен банке".  

"Мишљење банкара ме мало изненађује. Чињеница да неко не исплаћује обавезе држави сигнал је растућег кредитног ризика. Нигде у свету банка неће исплатити половичну, крњу плату. Ово што се данас ради јесте измишљени принцип нето плате који у другим земљама не постоји", рекао је економиста Бошко Живковић.

Поред тога што се залаже за враћање бруто плате, професор Живковић каже да лошу праксу неплаћања доприноса треба да прекине Централна банка, јер је она задужена за регулацију платног промета.

На другој страни су економисти који истичу да банке, нигде у свету, не контролишу уплату доприноса.

Подсећају да је управо држава, пре неколико година, одлучила да укине Завод за обрачун и плаћање, када је нестао сваки облик контроле платног промета.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 17. јул 2024.
37° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару