Источна Европа тешко подноси кризу

Потребе за додатним финансирањем, у новим привредама источне Европе и централне Азије, достигле највиши ниво у свету, оценио званичник Светске банке. Оно што је почело као финансијска криза претворило се у социјалну и хуманитарну кризу, наводе из Светске банке.

Потребе за додатним финансирањем, у новим привредама источне Европе и централне Азије, достигле су највиши ниво у свету, оценио је потпредседник Светске банке за овај регион Филип ле Уру.

Говорећи на брифингу уочи годишњег састанка СБ и Међународног монетарног фонда у Истанбулу, Ле Уру је упозорио да се "оно што је почело као финансијска криза претворило у социјалну и хуманитарну кризу", пренела је СБ на свом сајту.

"Као што су банке биле под притиском, тако су сада породице под озбиљним оптерећењем, јер су суочене са тим да њихови храниоци остају без посла и имају проблеме са плаћањем рачуна", рекао је Ле Уру.

Потпредседник Светске банке је подсетио да је економска и финансијска криза уследила након криза са храном и горивом, које су већ ослабиле куповну моћ становништва у региону источне Европе и централне Азије.

Истичући да је читав регион тешко погођен, оценио је да се неке земље, попут Пољске, успешније од других боре са последицама кризе.

Као супротан пример навео је Украјину и Русију, где се очекује да ће бруто друштвени производ забележити оштар пад у 2009. години.

"Растуће сиромаштво и незапосленост гурају домаћинства у беду и још више отежавају положај оних који су већ били на ивици егзистенције", изјавио је Ле Уру.

Како је додао, процењује се да ће у региону источне Европе и централне Азије број сиромашних у 2009. години бити повећан за око 15 милиона, док је пре избијања кризе било пројектовано да ће се он смањити за 15 милиона.

Ле Уру је позвао владе у региону да убрзају реформе, истичући да ће им Светска банка помоћи да се усредсреде на четири кључне области.

На првом месту је чишћење банкарског сектора, како би банке могле да финансијски подрже предузећа у развоју бизниса и отварању нових радних места.

Уз то, треба побољшати пословну климу да би се привукао приватни страни капитал, побољшати ефикасност јавне потрошње и наставити финансирање кључних јавних улагања у инфраструктуру, рекао је Ле Уру.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 17. јул 2024.
37° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару