Пад српско-руске трговинске размене

За седам месеци ове године вредност робне размене између Србије и Русије је скоро преполовљена у односу на исти период прошле године. Дефицит на страни Србије 946,7 милиона долара.

Општи неповољни трендови у светској економији одразили су се ове године негативно и на српско-руску робну размену, која је у претходном периоду имала динамичан раст.

Подаци које су аналитичке службе Привредне коморе Србије доставиле Танјугу, показују да је за седам овогодишњих месеци вредност српско-руске робне размене безмало преполовљена у односу на исти период прошле године.

Србија и Русија оствариле су од почетка јануара до краја јула робну размену у вредности 1.312 милиона долара. То је око 45 одсто мање него у истом прошлогодишњем раздобљу.

Русија је у том периоду продала Србији производа, углавном нафту, нафтне прерађевине и природни гас, у вредности 1.129 милиона долара, а истовремено у Србији купила робу за 182,7 милиона долара.

Основна карактеристика српско-руске трговине у протеклом делу ове године је и даље веома висок дефицит на страни наше земље који је у том раздобљу износио 946,7 милиона долара.

Русија је у анализираном периоду била седми партнер наше земље кад је реч о испорукама српских производа, а други у укупном увозу, са учешћем од готово 13 одсто.

Прошле године је, међутим, Русија била главни трговински партнер Србије, а двострана робна размена је тада износила 4.041 милиона долара, или 31 одсто више него током 2007. године, али је покривеност српског увоза извозом била врло ниска.

Покривеност српског увоза из Русије извозом у ту земљу је и за седам овогодишњих месеци била врло ниска јер је, према анализи ПКС, износила свега 16 одсто.

Српска предузећа ове године на тржиште Русије највише извозе разне врсте подних покривача и тапете од импрегниране подлоге, а та роба обухвата 12,7 процената свих испорука.

Разне врсте керамичких плочица и лекови су заступљени у извозу српских компанија са 7,71 одсто, а гуме за аутомобиле обухватају готово пет процената од укупног експорта.

Други индустријски производи, као и неке врсте свежег и смрзнутог воћа и поврћа, чине више од десет процената нашег извоза на тржиште Руске федерације у периоду јануар - јул.

Наши највећи извозници на руско тржиште су, као и лани, бачкопаланачки "Таркет", са учешћем у укупним испорукама од 21‚21 одсто и вршачки "Хемофарм" са уделом од 13,24 процента.

Значајне извозне послове ове године у Русији имају фабрика "Гоша" из Смедеревске Паланке, пиротски "Тигар" и још неколико предузећа, међу којима је и Институт за кукуруз "Земун Поље", који већ годинама успешно пласира наше висококвалитетне хибриде на руско тржиште.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 17. јул 2024.
37° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару