Читај ми!

Забрана запошљавања у јавном сектору

Од 1. јануара ступа на снагу двогодишња забрана запошљавања у јавном сектору, као и закон којим се у том сектору смањују плате веће од 60.000 динара.

У Србији од 1. јануара ступа на снагу двогодишња забрана запошљавања у јавном сектору и закон којим се у том сектору смањују плате веће од 60.000 динара.

Изменама Закона о буџетском систему, које су усвојене 6. децембра, ограничава се и укупан број привремено ангажованих радника на 10 одсто укупног броја запослених у органу или институцији која се из буџета финансира непосредно или посредно.

Нови радници могу се запослити уз сагласност тела Владе Србије, на предлог министарства или другог надлежног органа, а предвиђени су и изузеци за одређене позиције.

Да би смањила буџетски дефицит, Влада Србије ће од 1. јануара у јавном сектору смањити плате веће од 60.000 динара. Износ зарада у јавном сектору који премашује 60.000 динара биће умањен за 20 одсто, а износ већи од 100.000 динара за 25 одсто.

Износ за који ће бити умањене зараде запосленима уплаћиваће се у буџет Србије истог дана када се исплаћују зараде.

Пореска управа по истеку календарског тромесечја контролисаће да ли је поштовано правило о умањењу нето зарада.

За непоштовање одредаба Закона о смањењу зарада предвиђене су казне од 500.000 до два милиона динара за институцију и од 50.000 до 150.000 динара за одговорну особу и особу која не уплати разлику у износу зараде у буџет.

Расходи за запослене у јавном сектору у Србији већи су од три одсто бруто домаћег производа (БДП), што је око 900 милиона евра годишње.

То је, према оцени Министарства финансија, последица неконтролисаног запошљавања и виших зарада у јавном него у приватном сектору.

Како се прецизира, у Србији у јавном сектору има за пет до 10 одсто више запослених на 1.000 становника него у другим државама региона, а зараде у јавном сектору су 35 одсто веће него у приватном.

Број коментара 41

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. октобар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи