Читај ми!

Нико неће у занатлије

Иако посао у Србији тражи више од 700.000 људи, чак 30.000 занатских радних места је непопуњено. Све је мање школа занатског смера, па послодавци сами организују центре за обуку. Чак и школоване занатлије не желе да раде те послове. Нових занатлија нема, а проблем је, кажу стручњаци, пре свега у свести родитеља.

У Србији има 30 хиљада непопуњених занатских радних места, иако више од седам стотина хиљада људи званично тражи посао, резултати су истраживања Националне службе запошљавања у осам већих градова.

Због малобројних полазника, све је мање школа занатског смера, па послодавци сами организују центре за обуку. Национална служба запошљавања организује преквалификације за тражена занимања, али са две трећине мањим буџетом - нису постигли планиране резултате за ову годину.

Драган Здравковић из Пирота наследио је обућарску радњу у којој ради готово три деценије, али ни његови наследници неће на занат.

"Ниједан за 28 година ме није питао да учи занат, јер не знам шта сматрају, ваљда да је прљав посао", прича Драган Здравковић.

Раде Милићевић је власник фирме која запошљава грађевинске раднике на више од двадесет градилишта у Русији, а због недостатка кадрова, организовао је центар за обуку радне снаге.

"Обучавамо и инжењере, дошли су руски специјалисти овде да их обучавају на руском језику. Уче и руски језик да би могли тамо барабар да раде са Русима", каже Раде Милићевић.

Постоје школовани месари, столари, заваривачи и занатлије грађевинске струке, али нико не жели да ради те послове. Нових занатлија нема, а проблем је, кажу стручњаци, пре свега у свести родитеља.

Директор пројекта испитивања тржишта рада Павле Будинчевић кривицу сваљује на родитеље. 

"Родитељи кажу: 'Немој да будеш месар, него дипломирани економиста', а њих има много на тржишту рада. А послодавци имају проблема да нађу месаре и столаре. Нико данас неће да се бави занатима", каже Будинчевић.

Због смањеног буџета, служба запошљавања ове године је организовала упола мање обука и преквалификација него прошле године.

"Обуку имамо и за завариваче, конфекционаре, месаре. Значи у складу са исказаним потребама локалног тржишта рада, а наравно раде се и обуке у смислу преносивих знања и вештина уз постојеће квалификације, како би се повећала квалификованост и конкурентност на тржишту рада", објашњава Љиљана Лутовац из Националне службе за запошљавање.

У Националној служби запошљавања кажу да ће буџет за 2014. бити дупло већи од овогодишњег, што подразумева већи број обука и преквалификација за производна и занатска занимања.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. октобар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи