НБС: Динарски кредити међународних финансијера

Створени услови да првокласне међународне финансијске организација кредитирају у динарима на српском тржишту, саопштио НБС. То ће допринети повећању динарских извора финансирања домаћих правних лица, банака и предузетника.

Народна банка Србије донела је одлуку којом су створени услови да првокласне међународне финансијске организација кредитирају у динарима на српском тржишту, саопштила је та институција.

То ће допринети повећању динарских извора финансирања домаћих правних лица, банака и предузетника, наводи се у саопштењу централне банке.

Како се прецизра, подстицајне услове да међународне финансијске организације кредитрају у динарима омогућује Одлука о условима и начину обављања кредитних послова са иностранством у динарима, коју је Извршни одбор НБС усвојио 7. новембра.

Одлуком је предвиђено да домаћа предузећа и банке могу, под флексибилнијим условима, да користе и отплаћују динарске кредите одобрене од међународних финансијских организација и развојних банака или финансијских институција чији су оснивачи чланице Европске уније и ОЕЦД-а.

Отклањањем ограничења за улагање средстава међународних финансијских институција, Одлука НБС ће утицати на повећање учешћа динарских кредита и на побољшање услова под којим привреда и банке могу да дођу до динарских извора финансирања, наводи се у саопштењу.

Како је истакнуто, могућност повољнијег задуживања, ослобођеног девизног ризика, представља значајан подстицај привредној активности, а позитивно ће утицати и на стабилност финансијског система.

"Пошто међународне финансијске организације могу да одобравају динарске кредите и из средстава која потичу од емисије динарских дугорочних хартија од вредности на домаћем тржишту, издавање ових хартија ће позитивно утицати и на развој тржишта капитала у Србији", наводи НБС.

Како пише, кредитирање у динарима од стране првокласних међународних финансијских организација и њихов интерес за то доприноси јачању поверења у српску валуту и, уз смањење инфлације и одржану стабилност финансијског система, представља позитиван сигнал и за домаће и за стране учеснике на финансијском тржишту Србије.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. октобар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи