Читај ми!

Нова победа грађана над банкама!

Суд оспорио још једну банкарску праксу, стамбени кредит не може да се одобри по нижем, а рате наплаћују по вишем курсу.

После неколико случајева у којима је суд пресудио да банке нису имале право да једнострано подижу камате на стамбене кредите, оспорена је још једна банкарска пракса - да кредит одобре по једном, нижем курсу, а рате наплаћују по вишем, продајном.

Ништаван је члан уговора којим је банка 2007. године клијента обавезала да рате девизног кредита плаћа по вишем продајном курсу банке, одлучио је првостепени суд по тужби грађанке која је желела да остане анонимна. Њен случај, кажу упућени, многима би могао да помогне.

"Oвде се ради о стамбеном кредиту, али и свим девизним кредитима, било да је евро или франак у питању, где је било исплате по доњем, а наплате по горњем курсу", каже Дејан Гавриловић из Удружења грађана "Ефектива".

Према његовим речима, ова пресуда је донета на основу Закона о заштити потрошача и о облигационим односима, а односи се и на правна и на физичка лица. 

Исплата кредита по једном курсу, а наплата рата по продајном, неретко и десет динара вишем курсу за један евро, био је начин да се банке богате, кажу у "Ефективи".

"Ми се не бавимо тиме да ли ће банке бити кажњене, ми ћемо се задовољити ако банке буду приморане да врате новац", каже Дејан Гавриловић.

Из тужене "Сбербанке" одговарају да је у питању првостепена делимична пресуда суда која није правоснажна.

"Банка ће у законском року поднети жалбу на делимичну пресуду коју је донео поступајући суд. Док пресуда не буде правосназна не може се говорити о добијеном спору нити о судској пракси", наводи се у саопштењу "Сбербанке".

Та пресуда неће утицати на друге кредите, кажу у Удружењу банака. Објашњавају да су по Закону о заштити корисника финансијских услуга, банке дужне да по истом, званичном средњем курсу Народне банке, одобравају кредит и наплаћују рате, али само за кредите одобрене после доношења закона децембра 2011. године.

"Закон нема ретроактвно дејство, све што је раније закључивано регулисано је уговорима и они су на снази и поштују се. После усвајања закона дефинисано је како се примењује клаузула", каже Верољуб Дугалић из Удружење банака.

Мишљење Народне банке о одлуци суда да је и за кредит одобрен пре доношења Закона неприхватљиво да се зајам одобрава по једном а наплаћује по другом курсу, иако смо тражили, нисмо добили.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи