Читај ми!

Кочница за цену горива?

Држава ради већ на промени Правилника о квалитету деривата како би се oмогућило учешће биогорива у преради нафте, каже ресорна министарка Зорана Михајловић. Из НИС-а поручују да ће учинити све да одрже стабилност цена, док стручњаци указују на проблем шверца.

Министарка енергетике Зорана Михајловић потврдила је РТС-у да Министарство већ ради и на промени Правилника о квалитету деривата, како би се што пре омогућило веће учешће биогорива у преради нафте. Биогориво не подлеже акцизи, па би деривати могли да појефтине. Из НИС-а поручују да ће учинити све да одрже стабилност цена.

На тајфун у Америци, кризу на Блиском истоку или скок евра најпре реагују нафтне берзе, а цене деривата скачу и у свету и код нас. Земља зависи од увоза нафте, па је, кажу нафташи, тешко гарантовати ценовну стабилност.

Кирил Кравченко, генерални директор НИС-а, каже да ће се поштовати сви прописи државе и тржишна пракса и да ће покушати све што од њих зависи да би цена била најповољнија у поређењу са другима у региону.

Стручњаци оцењују да је, и поред либерализације, нафтно тржиште несређено – гориво се и даље шверцује.

Јелица Путниковић из Балкан магазина каже да контрола мора да буде строжа јер ће нафтне компаније које озбиљно раде свој посао имати сигурнији пласман, па ће и ту наћи једну рачуницу.

"Треба да се, једноставно, направи једна рационална стратегија за убудуће, да држава може да интервенише у кризним ситуацијама", додаје Крупниковић.

Француска – добар пример

Добар пример стиже из Француске где је гориво појефтинило за 6 евроценти. Три евроцента иде на терет државе, а три на нафтне компаније. И друге европске земље трагају за мерама како би зауставиле енормни раст цена деривата.

Стручњак за енергетику Јан Стегстра напомиње да су цене гаса у Америци много ниже него било где у Европи.

"То је, углавном, због разлика у порезима између Америке и Европе. Живим у Холандији и знам да око 75 одсто цене гаса који се продаје на бензинским пумпама чине порези, а само 25 одсто одлази компанијама", објашњава Стегстра.

Иако се цене слободно формирају, из Владе Србије поручују да траже решење како би ублажили даља поскупљења. Спремају измене Закона о акцизама и Правилник о квалитету нафних деривата.

Број коментара 27

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 26. јун 2024.
22° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару