Међународни дан жена

Широм света се стоти пут обележен је Међународни дан жена, 8. март. У Србији су на Дан жена организовани перформанси, аукције, манифестације и уличне акције.

Међународни дан жена, 8. март, јубиларни стоти пут, обележен је широм света, а у Србији су, поводом тог празника, организовани перформанси, аукције, манифестације, као и уличне акције.

Улична акција "Даме бирају" организована је у Кнез Михаиловој улици од 13 до 15 сати, у којој су грађани давали своје мишљење о родној равноправности на цедуљама које су биле окачене на траку са натписом "Имаш право - једнаке могућности за оба пола". После тога почео је плес у коме даме бирају.

Акцију је организовала Управа за родну равноправност Министарства рада и социјалне политике.

"Жене у црном" организовале су на Тргу Републике перформанс под називом "За радна права жена" и улични марш, од Трга Републике до Славије.

У свечаној сали Скупштине града Београда организована је хуманитарна аукција слика "Десет најсликарки Србије нашој деци", а сва прикупљена средства намењена су реконструкцији Дневног боравка за децу оболелу од аутизма у Диљској улици, у општини Палилула.

Под слоганом "Ништа без жена", Институт за трансфузију крви и Црвени крст Србије организовали су акцију добровољног давања крви, којој су присуствовале жене на челу значајних институција из света политике, културе, спорта, а за све су припремили симболичан поклон.

Цвеће  је добило 36 жена запослених у Комуналној полицији од "Зеленила Београд" као мали знак пажње у обележавању Међународног дана жена, чиме то јавно комунално предузеће хтело да допринесе афирмацији жена у пословима који нису превасходно женски.

Музеј ромске културе и Установа културе "Пароброд" обележило је тај дан манифестацијом под називом "Ромкиње - знани и незнани ликови".

Јубиларни 8. март

Дан жена установљен је на Другој међународној конференцији жена социјалиста, 8. марта 1910, у Копенхагену, на иницијативу Немице Кларе Цеткин, тадашње лидерке женског радничког покрета.

Тај празник обележава се у знак сећања на демонстрације америчких радница у Чикагу 1909. године и њујоршки марш више од 15.000 жена које су тражиле краће радно време, боље плате и право гласа.

Дан жена први пут је обележен 1911. године у Аустрији, Немачкој, Швајцарској и Данској, а тог дана је у тим земљама више од милион жена и мушкараца присуствовало скуповима на којима је захтевано да жене гласају на изборима, да им се омогући да заузимају јавне положаје, да имају право на рад и стручно образовање...

Демонстрације радница одржавале су се у скоро свим већим европским градовима, сваке године до 1915. године и ширења Првог светског рата, а главни захтев тих маршева био је да европске земље коначно уведу универзално право гласа.

У Србији се Дан жена обележава од 1914. године.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. октобар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи