Студенти управљају факултетима

У намери да се студенти више ангажују у управљању универзитетима, Србија у сарадњи са земљама Европске уније спроводи "Темпус" пројекат.

Београдски универзитет руководи "Темпус" пројектом који се односи на јачање улоге студената у управљању универзитетима, а обухвата 17 партнера из Србије, земаља Европске уније и студентске организације из Аустрије. За тај трогодишњи пилот-пројекат Европска унија дала је 750.000 евра.

Пројекте су до сада радили професори, а сада је први пут пројекат посвећен раду и животу студената. Можда није случајно што је дат баш Србији, која је прва увела звање студента проректора још 1977. године.

Кристина Давидовић из Савеза студената Београда каже да се студенти надају да ће "Темпус" пројекат излечити све ране које су постојале од доношења новог Закона о високом образовању.

"Драго ми је што можемо да разменимо искуства и надам се да ће пројекат заиста успети", каже Стефанија Бенетон са Универзитета Удине.

Флориан Веинбергер из Студентске уније у Бечу каже да се нада да ће српски и аустријски студенти усвојити једни од других оно што је најбоље.

У Србији студира 240 хиљада студената, а Закон о високом образовању, донет пре пет година, два пута је мењан.

"Најважнији циљ пројета је да се врши реорганизација учешћа студената у управљању универзитетима, јачање студентских сервиса и да се омогући активније учешће у свим процесима одлучивања на универзитетима", објашњава вођа "Темпус" пројекта Ружица Максимовић.

Ректор Универзитета у Београду Бранко Ковачевић наводи да се преко леђа студената ломе све реформе, због чега би требало да они буду контролни механизам који ће рећи да ли је нека реформа успела или није, то јест, мора да постоји повратна спрега од студената ка управи универзитета.

И професори и студенти напомињу да треба вратити спорт на факултете, да академци поред матерњег и енглеског треба да знају бар још један страни језик и да студентска размена буде већа са европским универзитетима.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи