Дечји СОС телефон

Деца којој је потребна помоћ могу позвати СОС телефон, који је доступан 24 часа дневно, током целе године. Координатори дечје линије кажу да деца највише проблема имају у породици и у школи.

Једина национална линија за децу у Србији, дечји СОС телефон, већ пет година, отворен је за сву децу која имају проблеме. За помоћ је доступан 24 часа дневно, током целе године.

Проблеми деце, која позову број 0800-123456, различити су, од уобичајених дечјих до оних пред којима друштво не би смело да остане немо. Позиви који указују на насиље и злостављање, на срећу, кажу, нису чести.

"Ако се деси да је позив озбиљан онда саветодавним разговором покушавамо да добијемо сагласност да можемо да се обратимо оним инстанцама које су надлежне у том случају", каже координатор дечјег СОС телефона Жељка Бургунд.

Запањује податак, а такав је и утисак координатора из земаља које имају СОС линије за децу, да деца, најчешће проблеме имају у породици и школи, где би требало да имају највише подршке, пажње и разумевања.

Дарија Грузник из ТОМ телефона у Словенији каже да су деца веома усамљена и да због тога зову ову линију.

"Сва истраживања указују да су деца најчешће злостављана од чланова уже породице", каже Весна Каталинић из Храброг телефона у Загребу.

Дечја СОС линија само је једна од услуга у систему социјалне заштите деце, у коју је држава протеклих пет година уложила више од 20 милиона динара.

"Дечија СОС линија мора бити доступна сваком детету и оном детету које нема телевизор, нема телефон. Мора се учинити доступан цео систем који функционише за заштиту њихових права, пре свега права на заштиту од злостављања и занемаривања", каже Сузана Пауновић из Министарства рада и социјалне политике.

Зоран Милачић из Центра за заштиту деце и омладине у Београду каже да је у плану да се број телефона за дечју линију промени, то јест, да се скрати.

"Видећемо да ли постоји могућност, иначе је светски тренд да то буде троцифрени број и да буде што доступнији и што лакше памтљив и да деца што лакше дођу до саветодаваца", наводи Милачић.

Упркос презапослености, родитељи морају да нађу време за своју децу. Стручњаци опомињу да је много изазова у окружењу, којима се деца лако окрећу када немају пажњу и подршку породице и школе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 24. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње