Зависност од Интернета

Претерана употреба Интернета у Србији још увек није класификована у болести зависности. Стручњаци сматрају да уколико млада особа уз Интернет проведе четири сата дневно, ушла је у фазу зависности.

Интернет зависност, односно претерана употреба Интернета, у Србији још увек није класификована у болести зависности, иако по броју особа које се јављају за стручну помоћ има све предуслове да то и постане. Чак 90 одсто оних који претерано употребљавају Интернет су деца и зависници од видео игара.

Стручњачи упозоравају да је дете или млада особа која свакодневно уз Интернет проведе "свега" четири сата, што је 28 сати недељно, ушла у фазу Интернет зависности.

"Прва и основна грешка је што родитељи сматрају да је сјајна ствар што дете уопште има компјутер и што раде на компјутеру, они нису довољно свесни опасности која се ту развија, а то је да ће више користити компјутер као забаву и да ће то временом постати једина забава", овјашњава психолог Лидија Максић.

Да Интернет зависност постаје велики друштвени проблем говори и податак да су симптоми овог облика зависности идентични зависности од наркотика, алкохола или коцке. Кризе су неминовне, као и стручна помоћ у лечењу.

"Јављају се буквално отворени симптоми - напетост, нервоза, психомоторна узнемиреност, агитација, и онда пацијент стално размишља о томе шта се у време док он није на Интернету дешава на Интернету, онда вољни и невољни покрети прстима као да је за тастатуром или за мишом и јављају се наравно и бројне социјалне последице таквог понашања", каже психијатар Марија Сарајлија.

У Србији се не зна колико људи је зависно од Интернета, али се процењује да бар десет одсто корисника рачунара има проблем прекомерне употребе Интернета. Такође, није утврђено колико особа је излечено ни колико се тренутно лечи.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње